VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

Yurtdışındaki gerginlik İMKB’yi de baskılamaya devam ediyor

Yunanistan’daki kritik kemer sıkma planı oylaması öncesinde risk iştahı düşük, euro/dolar paritesi zayıflıyor. Avrupa’da bankacılık sektörüne ilişkin endişeler de etkili olurken, Çin’den ise euro’ya destek mesajları geliyor. 1.6250’deki direnci kırılınca 1,65-1,66’ların yolunun açıldığını belirttiğimiz dolar ise bu sabah itibarıyla 1,64’ü geçti. İMKB-100 geçen hafta 60.300 – 60.500 bölgesinde tutunarak yurtdışı piyasalara göreli uzun vadeli yükseliş trendinin destek seviyesinden tepki vermişti. Buna karşın, Cuma günü 62.600’deki kritik direncinde yine satışlarla karşılaşan endeks, mutlak fiyat grafiklerinde düşüş trendinden sıyrılabilmiş değil. İMKB bugüne de satıcılı başlayarak ilk etapta 61.550 – 61.750 bölgesindeki desteğine doğru çekilecek. Bu seviyeden tepki alımları gelebilir, ancak yükseliş denemelerinin momentumu zayıf kalabilir. 61.200 – 61.300 ve 60.750 – 60.900 bölgelerindeki destek seviyeleri tekrar test edilebilir. 62.000 – 62.500 bölgesi geçilmeden pozisyon artırılmamalı.

***************************************************

Piyasaların ikiz endişesi gündemden düşmüyor: Yunanistan ve ABD

Küresel piyasaların iki endişesi bugün de gündemde olacak: Yunanistan ve ABD. Küresel risk iştahının son dönemdeki en önemli barometresi haline gelen ve bu hafta piyasalara damgasını vurması beklenen Yunanistan’da kritik bütçe oylaması öncesi gözler bugün Atina’dan gelecek sinyallerde. Piyasalar ise Salı günü Yunanistan’daki mecliste tartışmaya açılacak, 30 Haziran’da ise oylamaya sunulacak olan bütçe tasarısı öncesinde gergin. Geçen hafta Yunanistan’a ek olarak bir de İtalya riskinin gündeme gelmesinin ardından Euro Bölgesi’ne ilişkin kaygılar artıyor. Asya piyasaları ekside; euro ise kan kaybetmeye devam ediyor. ABD tarafında ise bugün yine önemli bir veri akışı var.

Dolardaki değerlenme sürüyor, euro/dolar 1,41’i aşağı yönlü zorluyor

Avrupa’daki endişelere ek olarak, ABD Merkez Bankası’nın (FED) para musluğunu daha fazla açmayacağı kaygısıyla ralli yapan dolar bu hafta başında da değer kazanmaya devam ediyor. Ocak ayından bu yana en uzun süreli yükselişini yaşayan dolar, bu sabah itibarıyla Euro Bölgesi’ne ilişkin endişelerin devam etmesi ile euro karşısında daha da güçlü. Euro/dolar kuru Yunanistan’da gerçekleşecek bütçe oylaması öncesinde aşağı yönlü baskı altında ve 1,4135 seviyesinden işlem görüyor.

Asya borsaları ekside; Çin hariç yüzde 1’e yakın kayıp var

ABD borsalarının geçen hafta büyüme endişelerinin yeniden ön plana çıkması ile gördüğü satışın ardından küresel piyasalar bugüne Asya tarafında yeni düşüşlerle başladı. IEA’nın geçen hafta yaptığı stratejik petrol rezervlerini açacağı yönündeki açıklamasının ardından gerileyen petrol fiyatları petrol ihracatçısı ülkeleri olumsuz etkiliyor. Bölge endeksleri Çin hariç yüzde 1’e yakın düşüşte. Petrol fiyatları ise kan kaybetmeye devam ediyor, Brent petrolünün varil fiyatı bugün de yüzde 2’ye yakın düşüşle 103,35 dolardan işlem görüyor.

ABD’de tüketici harcamaları verisi önemli

Geçen hafta ciddi satışlar yiyen ve haftanın en düşük seviyelerinden kapanan ABD borsaları için bugün açıklanacak olan kişisel gelir, tüketici harcamaları ve çekirdek enflasyon verileri önem taşıyor. ABD büyümesine ilişkin kaygıların resmi olarak ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Bernanke tarafından da teyit edilmesinin ardından bu verilerin piyasaları nasıl etkileyeceği izlenecek.

İMKB yoğun dış gündeme ek olarak, içeride Meclis’teki yemin töreninin yansımalarını da izleyecek.

Gündem;

ABD Kişisel Gelirler (TSİ: 15:30; Beklenti: % 0,3)

ABD Kişisel Harcamalar (TSİ: 15:30; Beklenti: % 0,1)

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu