VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

Yurtdışı piyasalar keyifsiz; İMKB-100 64.000’i koruma çabasında

Haziran başından bu yana Mayıs ayındaki düşüşünün tepkisini veren İMKB dün yurtdışı kaynaklı satışlarla soluklandı. Seçimlere 2 iş günü kala, güne 64.000 desteğini koruyarak yatay ve sakin bir başlangıç yapacak olan İMKB-100 için bu seviyenin altındaki destekler 63.800 ve 63.300 – 63.500 bölgesinde, üstündeki dirençler ise 64.200 ve 64.650’de. ABD borsaları, ekonomideki yavaşlamaya dair endişelerle kayıplarını artırarak düşüşünü altıncı günde sürdürdü. Yavaşlamaya ilişkin endişeler, Fed’in dün açıklanan Beige Book raporuyla iyice arttı. OPEC, petrol arzını artırma konusunda anlaşamayınca fiyatlar tekrar yükseldi. Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplanıyor. Faiz artırımının çok yakında olduğuna yönelik bir sinyal alınması halinde euro tekrar yükselebilir. ECB enflasyon tahminlerini artırırsa, para politikasının Temmuz ayında sıkılaştırılması beklentileri artabilir; ancak Trichet’nin daha önce enflasyonla mücadele için para politikasının sıkılaşması yanlılarını yanılttığı da biliniyor.

************************************************************************************

Rallisi sekteye uğrayan İMKB’yi dışarıda Bej Kitap gerginliği, içeride devam eden kredi notu ve BDDK tartışması bekliyor

ABD ekonomisine ilişkin büyüme endişelerinin ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke tarafından dile getirilmesine ilişkin endişelerle dün dünya piyasalarında yaşanan satış, İMKB’yi de aşağı çekmişti. Seçime bir hafta kala başlayan ralli, dün gerek seçim sonrası alınması gereken mali ve parasal önlemlere ilişkin belirsizlikler, gerekse BDDK’nın kredi büyümesini durdurmak için devreye girebileceği beklentisinin de etkisi ile bozuldu.

Bugün ise İMKB, ABD’deki ekonomik endişelerin Bej Kitap ile daha da güçlendiği, Asya’nın düşmeye devam ettiği, Avrupa’da ise faiz kararının beklendiği bir güne başlıyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptıkları Türkiye’nin notu görünümüne ilişkin taban tabana zıt açıklamalar ise kafa karıştırıyor. Sanayi üretiminin düşük çıkmış olması da bir başka dezavantaj.

Bej Kitap da ABD’nin moralini bozdu

ABD borsaları dün iki haftadır kötü gelen makro veriler üzerine son olarak Bernanke’nin ekonomiye ilişkin olumsuz açıklamaları ile 6’ıncı gününde de aralıksız olarak ekside kapandı. Bernanke ile gerilen sinirler, ilerleyen saatlerde açıklanan ekonomik görünüm raporu “Bej Kitap”ta da olumsuz ifadelerin kullanılması ile ABD borsalarını yüzde 0,2 civarında aşağı çekti. Bej Kitap’ta ABD’nin bir çok bölgesinde yılın ilk çeyrek döneminde üretimin yavaşladığı kaydedildi. Kredi kuruluşu Fitch’in ülkenin AAA olan yatırım yapılabilir düzeydeki notunun düşürülme riski olduğunu açıklaması da ABD borsaları üzerinde aşağı yönlü bir baskı yarattı. Bugün ABD’de işsizlik maaşı başvuruları ile perakende satışlara ilişkin son veriler açıklanacak.

Yunanistan yardımı paketiyle ilgili sorun sinyalleri var, ECB faiz artırım sinyali verebilir

Avrupa’da Yunanistan’a ilişkin borç yapılandırma paniği ikinci yardım paketi çalışmaları ile hafiflemiş olsa da, bu kez AB üyeleri arasında yardım paketinin detaylarına ilişkin anlaşmazlıklar bölge piyasalarındaki gevşemeyi sona erdirmiş görünüyor. Dün Bernanke, Yunanistan yardım paketine ilişkin olumsuz haber akışı ve İngiltere’nin kredi notuna ilişkin uyarılarla kan kaybeden Avrupa piyasaları için bugünün en önemli gelişmesi Avrupa Merkez Bankası’nın para kurulu toplantısı olacak. ECB’nin faiz artırması beklenmezken, bir sonraki toplantı için artırım sinyali verebileceği konuşuluyor. ECB’nin bir türlü faiz artırım sinyali vermemesi ve Yunanistan’a ilişkin borç yapılandırma kaygıları euronun geçtiğimiz ay 17 ayın zirvesinden gerileyerek 1,49’lu seviyelerden 1,40’lı seviyelere kadar sert düşüş yaşamasına neden olmuştu.

Ayrıca;

Euro faiz artırımı sinyali beklentisi ile güçleniyor, petrol yükselişte

Euro/dolar paritesi ECB’nin faiz artırımı sinyali vereceği beklentileri ve Credit Suisse’in modellerine göre önümüzdeki sene politika faizinin 79 baz puan artırılması beklentisini açıklamasıyla değer kazandı. Bu sabah yüzde 0,3 değer kazanan euro, dolar karşısında 1,4625 seviyesinden işlem görüyor.
Dün OPEC’in üretimini artırmama kararı almasının ardından petrolde başlayan ralli devam ediyor. Dün akşam saatlerinde 118,5 dolara kadar yükselen Brent tipi petrol, şu anda varil başına 117,80 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Gündem;

İngiltere Ticaret Dengesi (TSİ: 11:30; Beklentiler: -7,55 milyar euro)

İngiltere MB Faiz Kararı (TSİ:14:00; Beklenti: % 0,5)

Euro Bölgesi MB Faiz Kararı (TSİ: 14:45; Beklenti: % 1,25)

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları (TSİ: 15:30; Beklenti: 415 bin)

ABD Perakende Satışlar (TSİ: 17:00; Beklenti: %1,2)

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu