VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

Riskli varlıklarda toparlanma sürüyor

Yunanistan’da tasarruf önlemlerinin onaylamasının ardından piyasalardaki olumlu seyir sürüyor. Bugün planın uygulaması oylanacak. Bugün Nicel Gevşeme 2 programının sonlandığı ABD’de hazine tahvillerine son 3 günde yoğun satışlar geldi. Borsalar yükselişte; euro 1,45 sınırında. ECB’nin Temmuz’da faiz artıracağı beklentileri de euroyu destekliyor. Emtia da yükselişte. Brent petrolü 109 dolarlardan 112 doların üzerine sıçradı. Dün Merkez’in döviz alım ihalesi tutarını azaltmasına ilk etapta tepki vermeyen TL, akşam saatlerine doğru gelişen piyasa para birimlerine girişlerle toparlandı; dolar kuru paritedeki toparlanmanın da etkisiyle 1,62’yi aşağı zorluyor. Bugün içeride ilk çeyrek büyüme rakamı açıklanacak; tahminimiz yıllık bazda %9,9’luk bir büyümeye işaret ediyor. Ayrıca Mayıs ayı dış ticaret verisi ve son PPK toplantısının tutanakları izlenecek. Güne hafif artıda başlayacak olan İMKB-100 için dirençler 63.300 – 63.400’de ve 63.800 – 63.900’de; destek ise 62.600’de bulunuyor.

Dışarıda Yunanistan morali sürüyor, ABD’de QE2 bugün bitecek, İMKB büyüme verisine bakacak

Yunanistan’da dün kabul edilen 78 milyar euroluk “acı reçete” içeren bütçe tasarısının ardından ülkeye yardım paketinin kapısının nihayet açılacağı umudu aylar süren belirsizlik ortamından dalgalan küresel piyasalar için toparlanma fırsatı yarattı. Dünya borsaları üçüncü gününde de aralıksız olarak yükseldi. Beklentinin fiyatlanmış olması kısa süreli bir kâr realizasyonu getirirken, piyasalardaki iyimserliğin bugün de devam ettiği görülüyor.

ABD’de borsalar dün yine artıda kapandı, hatta iyi konut verisinin de etkisiyle S&P 500 Endeksi kritik 1.300 puan seviyesinin bile üzerine çıktı. Asya borsaları da bugüne ABD’deki artıda kapanışı takip ederek alıcılı başladı. Kabul edilen bütçeye rağmen dün gelen kâr satışlarından payını alarak dolar karşısında 1,4350’ye kadar gerileyen euro ise bugün 1,45’in üzerini deniyor.

TL değerlendi, İMKB’de dış piyasa morali devam edebilir, ilk çeyrek büyüme açıklanacak

Dün TBMM’deki yemin krizini gündemine almayan İMKB’de Pazartesi günü 61.500’den başlayan fırsat alımlarının bugün de dış piyasalardaki olumlu hava ile devam etmesi mümkün. Merkez Bankası’nın günlük döviz ihalesi alımlarını 10 milyon dolar azaltmasına rağmen gün içinde fazla güçlenemeyen TL ise yatırımcıların akşamüstü saatlerinde başlayan gelişen piyasa para birimlerine girişlerinden payını alarak bu sabah dolara karşı 1,62’ye kadar gevşedi.
Yunanistan’da bütçenin yol haritası bugün oylanacak, destek daha sınırlı olabilir

Bugün Avrupa Yunanistan’ı izlemeye devam edecek. Dün kabul edilen bütçe tasarısının nasıl uygulanacağına dair yol haritası da bugün oylanacak. Beklenti bu yol haritasının da onaylanacağı yönünde; ancak tasarı çerçevesindeki özelleştirme ya da vergi artırımı gibi bazı kritik reformlar konusunda Meclis’te anlaşmazlık çıkma ihtimali de var.

ABD’de bugün işsizlik ve PMI izlenecek, FED’in QE2’si bugün resmen sona eriyor

Dün Yunanistan sevincine ek olarak iyi konut verileri ve küresel krizin mağdurlarından olan Bank of America’nın hakkında açılan mortgage davalarına karşı yatırımcılarıyla 8.5 milyar dolara anlaştığını açıklaması ABD borsalarına alım getirmişti. Bugün ise işsizlik maaşı başvuruları ile PMI verisi gelecek.

Bugün ayrıca FED’in son 6 aydır uyguladığı ikinci nicel gevşeme (QE2) programı sona eriyor. Ekonomik iyileşmeye katkıda bulunmak için uygulanan 600 milyar dolarlık programın ardından ek bir program gelmeyeceği, bunun yerine Fed’in bilançosunda itfası gelen tahvillerin yenileri ile değiştirilmesi suretiyle bilanço büyüklüğünün korunacağı belirtilmişti. Programın sona ermesiyle birlikte ABD ekonomisindeki iyileşme süreci daha da göz önünde olmaya başlayacak.

4 Ağustos’ta ödemelerde sorun yaşarsa ABD’nin kredi notu sert bir düşüş yaşayacak

Son olarak IMF dün yayımladığı raporda ABD’nin borçlanma sınırını bir an evvel yükseltmesi gerektiğine dikkat çekti. Bugün ise kredi derecelendirme kuruluşu S&P, ABD’nin 4 Ağustos’ta vadesi gelen borçlarını ödemede sorun yaşarsa ülke notunda keskin bir indirime gidecekleri uyarısında bulundu.

Gündem;

Türkiye GSYİH (TSİ: 10:00; Beklenti: %9,9)

Türkiye Ticaret Dengesi (TSİ: 10:00; Beklenti: -8,90 milyar dolar)

Euro Bölgesi TÜFE (TSİ: 12:00; Beklenti: %2,8)

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları (TSİ: 15:30; Beklenti: 420 bin)

ABD Chicago PMI Endeksi (TSİ: 16:45; Beklenti: 54)

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Bir Cevap Var . “Riskli varlıklarda toparlanma sürüyor”

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu