VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

PİYASALARDA GELİŞMELER & BEKLENTİLER – 08.06.2012

PİYASALARDA GELİŞMELER & BEKLENTİLER

Finansal piyasalarda yaz dönemine girerken piyasaları etkileyen / etkileyebilecek risk faktörlerini üç başlık altında özetleyebiliriz. Bunlardan birincisi Avrupa borç krizi ve bu borç krizinin aşılmasında bölge ülkeleri arasında mali ve politik bir zeminde anlaşma sağlanamamış olması. Ortak bir zeminde anlaşma sağlanamıyor olması AB’nin geleceğine ilişkin soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir.
Son dönemde gerek Çin, gerekse ABD ve Avrupa tarafından açıklanan makro veriler büyümede belirgin bir yavaşlamaya işaret ediyor. Amerika Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke dün kongredeki sunumunda piyasa faizlerinin ekstra bir nicel gevşemeye ihtiyaç oluşturmadığına vurgu yaptı. Sunumun ardında bir süredir parasal genişleme beklentisiyle yükselişine devam eden piyasalarda satışlar gözlendi. Bununla birlikte en sert değer kaybı altında yaşandı. 17:00’deki sunumun öncesinde 1620 $/ons seviyelerinde fiyatlanan spot altın bu sabah saatlerinde 1556 $/ons seviyelerinden işlem gördü. Son dönemde açıklanan makro verilerin büyümede belirgin bir yavaşlamaya işaret etiğinden söz ettik. Çin merkez bankasının dün faizleri 25 baz puan indirmesi bu bağlamda ekonomi(ler)deki büyümenin yavaşlamakta olduğunun bir sonucu olarak değerlendirilebilir.
Piyasaları olumsuz etkileyebilecek bir diğer risk Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkmak istemesi ve bunun diğer sorunlu AB ülkelerine de yayılma riski. Yunanistan’ın 17 haziran’daki seçimleri bu anlamda önem taşıyor. Anketlerde Troyka programını destekleyen yeni demokrasi partisi ile kemer sıkma önlemlerini kabul etmeyeceğini söyleyen SYRIZA partisi başa baş gidiyorlar. Seçimlerden SYRIZA partisinin zaferle ayrılması Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkma senaryosunu güçlendireceğinden piyasalarda satışların artmasına sebep olabilir.
Küresel ekonomilerdeki 2008 global krizi sonrası en büyük yavaşlamaya işaret eden makro göstergeler merkez bankalarının parasal politikalarla yapabileceklerini sınırlıyor ve buda piyasaları baskı altında tutmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Draghi’nin konuşmasında ekonomideki zayıflığa ve ekonomideki aşağı yönlü risklere vurgu yapması önümüzdeki aylarda ECB’den faiz indirimleri görülebileceği beklentisini güçlendiriyor.
Avrupa bölgesinin bir diğer sorunlu ekonomisi de ispanya. Bilindiği gibi kredi derecelendirme kuruluşu Fitch bugün İspanya’nın kredi notunu 3 basamak birden (A’dan BBB’ye) düşürdü. İlk çeyrekte 100 mlr euro sermaye çıkışı yaşanan (GSYH’nın %10’u) ve 10 yıllık tahvil faizleri %7’lere yaklaşan ispanya’da önümüzdeki aylarda EFSF’den kurtarma talebinde bulunabilir.
IMKB 100 TEKNİK ANALİZ
IMKB’nin haftalık grafiğine baktığımızda 2008 yılının son aylarında başlayan yükseliş trendinin zayıflamakla beraber halen devam ettiğini görüyoruz. TL bazlı günlük grafikte orta vadede düşen kanal içinde hareket eden endeksin 64.000 seviyelerinden başlayan düşüş trendinin geçtiğimiz hafta 54.000 seviyelerinde destek bulduğunu izledik. Bu hafta 54.000 lerden başlayan tepki yükselişi uzun vadeli ortalamaların (200 günlük HO) geçtiği 57.000 seviyelerinde dün satışla karşılaştığını izledik.
Buradan hareketle endeksin uzun vadeli trend desteği olan 55.000 ile 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 57.000 seviyeleri arasında hareket ettiğini görüyoruz. Önemli destek seviyesi olarak karşımıza çıkan 55.000 seviyelerinin kırılması durumunda 51.000 seviyelerine kadar bir satış görebiliriz. İlk direnç olarak izlediğimiz 57.000 seviyelerinin kırılması ise 63.000 seviyelerine kadar sürebilecek yükseliş trendini başlatabilir.
Orta vadeli göstergelerden Göreceli Güç Endeksi (RSI)’nin referans kabul edilen 50 seviyesinin hemen altında 47 seviyelerinde yatay seyrettiğini görüyoruz. Gösterge ile fiyat arasında şu an için bir uyumsuzluk bulunmamakla birlikte yükseliş trendinin başlayabilmesi için göstergenin orta vadeli düşüş trendinin yukarı kırılması ve endeksin 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 57.000 üzerinde atması beklenmelidir
Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu