VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

Piyasa Gündemi ve Beklentiler 10.05.2011

Piyasa Gündemi ve Beklentiler 10.05.2011

İMKB’de kısa vadeli teknik görünüm zayıf seyrediyor

70.000 direncinden gelen satışlarla geri çekilmeye devam eden İMKB-100 güne yatay bir başlangıç yaparak 68.000’de tutunmaya çalışacak. Dirençler 68.300 – 68.500 ve 68.800 – 69.000 bölgelerinde. 67.500 desteği ise kısa vadeli seyir açısından oldukça kritik. Kısa vadede olumsuz teknik görünümün düzelmesi için bu desteğin tutması ve 69.000 seviyesinin yukarı kırılması gerekiyor. Çin’in son 4 ayın en yüksek ticaret fazlasını vermesi emtia için destek oluşturuyor; ancak doların gücünü koruması tepki hareketini dizginliyor. Petrolde yaşanabilecek geri çekilmeler Türkiye’yi pozitif ayrıştırabilecekse de, bankaların 2011 kârlılık trendlerine dönük olarak bu hafta açıklanan bilançolar da yakından izleniyor. Emtiadaki geri çekilmenin ardından S&P’nin Yunanistan kaynaklı endişelerin orta yerinde ülkenin kredi notunu düşürmesiyle 1,49’lardan hızla 1,42’lere çekilen EUR/USD 1,4150 – 1,4300 bölgesinde destek bulabilir. Yunanistan’ın bugünkü tahvil ihracı parite için kısa vadeli katalizör olabilir.

**************************

Piyasaların ana gündemi Avrupa

Avrupa’nın klasik “Mayıs satışları” etkisine bir de Yunanistan’ın not indirimini ekleyerek gördüğü sert düşüşlerden dün yine ufak sıyrıklarla kurtulan İMKB, bugün dış piyasalardaki gelişmeleri daha yakından takip edecek. İçeride ve dış piyasalarda ise izlenecek önemli bir veri bulunmuyor. Düşen petrol fiyatlarının cari açık riskini azaltıyor oluşu İMKB’nin avantajına işlemeye devam ediyor. Çin’de beklentileri sollayan dış ticaret fazlasının verdiği moralle Asya piyasaları artıda. Ancak Avrupa’da büyüyen borç yapılandırma ve Yunanistan’ın eurodan çıkacağına ilişkin iddialar, dünkü not indirimi ile perçinlenmiş durumda. TL ise dolara karşı değer kaybetmeye devam ediyor, dolar/TL paritesi 1,55’in üzerinde.

 

Asya moralli başladı, Çin’in dış ticaret fazlası ağızları açık bıraktı

Asya borsalarında bugün hava moralli. Hem ABD’nin dünkü iyi kapanışı hem de Çin’den gelen haberler bölge borsalarını yukarı taşıyor. Bugün yapılan açıklamaya göre Çin’in Nisan ayı dış ticaret fazlası 11.4 milyar dolara fırlayarak sadece 1 milyar dolar seviyesindeki tahminlerin kat be kat üzerine çıktı.  Bölge genelinde yarım puana varan alımlar görülüyor.

 

Euro değer kaybediyor, notu düşen Yunan tahvilleri için kritik bir ihraç var

 

Avrupa’daki sorunlu ekonomilere ilişkin endişeler dün Yunanistan’ın kredi notunun S&P tarafından düşürülmesinin ardından biraz daha arttı. Dünkü tepki kazanımlarını bu gelişme üzerine yeniden kaybeden euronun düşüşü bugün de devam ediyor. Euro/dolar paritesi 1,4290 seviyesinden işlem görüyor. Yunanistan’ın bugün kritik 3 yıllık tahvil ihracı gerçekleşecek. Bu ihraca olan talep, tam da S&P’nin not indirimi sonrası oldukça kritik. Notu düşen Yunan tahvillerine ne kadar talep geleceği merak konusu. Talebin zayıf kalması ise euroda daha derin bir kan kaybı anlamına gelebilir.

 

ABD borsaları artan emtianın moralini yaşadı, büyüme beklentileri geri çekildi

 

ABD borsaları ise dün emtia fiyatlarına gelen fırsat alımları sayesinde madencilik ve hammadde sektörü şirketlerinin liderliğinde yükseldi. Bugünkü vadeli işlemlerde ise nispeten daha karışık bir hava hakim. Morgan Stanley ve Goldman Sachs’ın ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini düşürmesi ABD piyasalarında havanın karışık seyretmesine neden oluyor. Her iki yatırım bankası da büyüme beklentilerinin düşürülmesine sebep olarak yükse petrol fiyatları ile ABD Merkez Bankası’nın (FED) parasal sıkılaştırmaya yaklaştığını gösterdi.

 

Emtiada yeniden gerileme başladı, Brent petrolü 114 doların altında

Geçen haftanın son gününde sert spekülatif satışlarla büyük bir düzeltme yaşayan emtia fiyatlarında ise dünkü alımların ardından bugün yeniden gerileme var. ABD’de haftalık petrol stoklarının artacağı beklentisi ile ABD ham petrolü 101 dolara kadar geriledi. Dün 116 dolara yükselen Brent petrolünün varil fiyatı ise 114 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

 

Gündem;

 

ABD Toptan Satışlar (TSİ: 17:00; Beklenti: %1,5)

 

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu