VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

Piyasa Gündemi ve Beklentiler 27.05.2011

Piyasa Gündemi ve Beklentiler

Fed’den daha fazla gevşeme sinyali gelir mi?

 

70.000’lerden 62.500 desteğine kadar geri çekilen İMKB-100, 65.000’e kadar tepki verdikten sonra 63.500 – 64.500 arasında sıkışıyor. Endeks bugün de 64.000’in üzerini zorlayacak; ancak risk iştahı güçlü değil. Dirençler 64.100, 64.400 ve 65.000’de, destekler 63.750 ve 63.300 – 63.500 bölgesinde. ABD verilerinin zayıf seyretmesi Fed’den sıkılaştırma beklentilerini erteleyerek dolara satış getirdi; 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizleri 6 ayın en düşük seviyesini gördü; emtia ve euro ise destek buldu. Borsalar şimdilik durumdan rahatsız değil; çünkü Nicel Gevşeme 3.0 veya 2.5 (“QE light”) gelerek likidite bolluğu devam edebilir beklentisi var. Ancak ilk etapta olumlu algılansa da bir noktada ekonominin zayıf kaldığı ve kendi başına fonksiyon edemediği endişeleri risk iştahını bozabilir. AB’de borç krizi ve ABD’de borç tavanı tartışmaları sürerken küresel ekonomide beklenenden sert bir yavaşlama endişesi şirket kârlarında düşüş beklentisiyle borsaları bir süre sonra negatif etkileyebilir.

*******************************************************************************************

Açılan risk iştahı emtiaya güç veriyor, ancak belirsizlikler kalkmadan hem dünya hem de İMKB için kalıcı alımlar zor

 

Emtia balonunda yaşanan ve hisse senetlerine de sıçrayan küresel düzeltmenin ardından tepki alımları ile yeniden açılan küresel risk iştahı Türkiye dahil gelişmekte olan piyasalar ve tüm riskli varlıklara olan ilgiyi artırmaya başladı. Ancak Avrupa’da borç yapılandırmaya ilişkin belirsizlikler halen çözüme kavuşmadığı ve ABD’den gelen kötü veriler şimdilik göz ardı edilmeye çalışıldığı için; artan risk iştahının hem İMKB’ye hem de dünya borsalarına kalıcı ve güçlü alımlar sağlaması zor görünüyor.

 

Dün artan risk iştahı ile küresel piyasalara ilk saatlerde güç veren, sonrasında ise yeniden satışa dönen emtiadaki yükseliş, bugün yeniden başladı. Dün G-8 toplantısında liderlerin küresel ekonominin güçlendiği mesajlarını vermesinin ardından emtia alımları da güçlendi.  Brent Petrolü varil başına 115 doların üzerine çıktı.

 

Asya yatay, Avrupa’nın risk iştahına güvenmesinin önünde engeller var

Asya borsaları; hem G-8’in mesajı hem de emtiada yeniden yaşanan yükselişle haftalık kaybının üzerine sünger çekti. Bölge borsalarında yatay, zaman zaman artıya dönen bir seyir hakim.

 

Avrupa borsaları içinse, risk iştahındaki artış, borç sorunu belirsizlikleri çözülmeden istikrarlı bir artış trendi getirecek gibi görünmüyor. Son olarak IMF’nin dün, 12 ay içinde iflastan kaçamayacağını kanıtlamadığı için Yunanistan’a bir sonraki yardım dilimini vermeyebileceği açıklamaları, bugün bölge borsalarındaki alımları sınırlamaya devam edebilir.

 

Euro güçlenmeye devam ediyor, 1,42’nin üzerinden işlem görüyor

Euro ise dolar endeksindeki gerileme ile güçlenmeye devam ediyor. Dün gelen Çin’in Portekiz tahvillerini satın alacağı haberinin devam eden moralinin dolardaki zayıflamayla desteklenmesi ile euro/dolar paritesi bu sabah 1,4279 seviyesine kadar yükseldikten sonra 1,4255’den işlem görüyor.

 

ABD borsalarında internet balonu sayesinde kötü verileri görmezden geldiler

ABD piyasalarında ise yatırımcı dün kötü verileri görmezden gelmeyi tercih etti. Haftalık işsizlik rakamı başvuruları gerilemek bir yana önceki haftanın da üzerine çıkıp, GSYİH ilk çeyrek büyüme revizesi beklendiği gibi yüksek gelmemesine rağmen ABD borsaları, teknoloji hisselerine gelen güçlü alımla günü artıda tamamladı. Zayıf ekonomik verilerin parasal sıkılaştırma kaygılarını erteleyeceği beklentileri de borsaların tutunmasında etken oldu.

 

Dow Jones yatay kapanırken, Nasdaq Endeksi yüzde 0,78 yükseldi. Son dönemde LinkedIn’in halka arzı ile beraber dikkat çekmeye başlayan teknoloji ve internet hisseleri, kötü verilere rağmen yatırımcının internet hisselerine ilgi göstermesini sağlıyor.  Bugün ise ABD’den gelecek yeni önemli makro veriler var. Bu verilerin de beklentilerin altında gelip gelmeyeceği gündemin önemli noktalarından.

 

Gündem:

 

Almanya TÜFE (İlk) (Beklenti: %0,1)

 

Euro Bölgesi İş Dünyası Endeksi (TSİ: 12:00; Beklenti: 1,2)

 

Euro Bölgesi Tüketici Eğilim Endeksi (TSİ: 12:00; Beklenti: -12)

 

Euro Bölgesi Ekonomik Eğilim Endeksi (TSİ: 12:00; Beklenti: 105,7)

 

Euro Bölgesi Sanayi Eğilim Endeksi (TSİ: 12:00; Beklenti: 5,1)

 

Euro Bölgesi Hizmet Sektörü Eğilim Endeksi (TSİ: 12:00; Beklenti: 10)

 

ABD Kişisel Gelirler (TSİ: 15:30; Beklenti: % 0,4)

 

ABD Kişisel Harcamalar (TSİ: 15:30; Beklenti: % 0,5)

 

ABD Michigan Tüketici Güven Endeksi (TSİ: 16:55; Beklenti: % 72,4)

 

ABD Devam Eden Konut Satışları (TSİ: 17:00; Beklenti: -%1)

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu