VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

Küresel yavaşlama ve borç kaygıları risk iştahını kısmaya devam ediyor

Küresel yavaşlama ve borç kaygıları risk iştahını kısmaya devam ediyor

ABD’de zayıf gelen imalat sanayii ve istihdam verileri ile borsalar Ağustos’tan bu yana en sert düşüşlerini yaşadı. ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirileri Aralık’tan bu yana ilk kez %3’ün altına geriledi. Dolar güçlendi. Moody’s’in Yunanistan’ın kredi notunu düşürmesi stresi daha da artırdı. Korku göstergesi VIX volatilite endeksi %18 sıçradı. Cuma günkü tarım dışı istihdam verisini endişeyle bekleyen ABD borsaları üst üste 5. haftayı düşüşle kapamak üzere. Fed’in para musluklarını tekrar açması ihtimali konusunda beklentiler karışık; ancak bu gerçekleşse dahi kısa vadeli bir iyimserlik yaratabilecekse de, ekonomiler yavaşlarken ABD ve Avrupa’daki borç sorunlarıyla ilgili endişeler volatiliteyi artırabilir. İMKB bugün tekrar kritik 62.500 desteğini test edecek. Bu seviyenin altında ise 61.800 ve 61.250 destekleri izlenecek. Her ne kadar İMKB yurt dışındaki bozulmayı önden fiyatlamış olsa da, dış borsalar kritik destek seviyelerini koruyamazsa İMKB’de de düşüşlerin hızlanması olası.

***************************************************************

Küresel büyüme paniği ve Yunanistan’ın not indirimi İMKB’yi köşeye sıkıştırıyor

Yunanistan’ı kurtarmak adına somut adım sinyalleri verilmesi ile heveslenen küresel piyasalarda “büyüme paniği” başladı. Dün Avrupa’dan İngiltere ve ABD’ye kadar birçok bölgeden gelen ekonomik veriler beklentilerin altında kalınca, dünya borsaları Yunanistan’ın kurtulabileceği umudu ile gördüğü 3 haftanın zirvelerinden geri döndü. PMI İmalat verileri ile ABD’nin Cuma günkü tarım dışı istihdam verisine ışık tutan ADP Özel Sektör istihdam verisi, dış piyasalardaki Yunanistan moralini hızla altüst etti.

Piyasalar güne kötü başladı, Yunanistan’a not indirimi Avrupa’yı gerecek

Küresel piyasalar bugüne ise biraz daha gergin başlıyor. ABD’de kötü veriler sonrası yaşanan sert düşüş bugün Asya’nın da ciddi kan kaybıyla açılmasına neden oldu. Bölge borsalarında kayıplar yüzde 2’ye yaklaşıyor. Dün akşam geç saatlerde Yunanistan’ın kredi notunu 3 kademe birden indiren kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise Avrupa piyasalarının moralini daha da bozacak gibi görünüyor.

Negatif ayrışmadan kurtulamayan İMKB tepki alımlarını geri verebilir

Dış piyasalar hem kötü veriler hem de AB’li liderlerin ikinci yardım paketi çalışmalarına rağmen gelen not indirimi ile diken üzerindeyken, İMKB için de ufukta tedirgin bir gün görünüyor. Önceki gün gelen güçlü tepki alımlarının dün cılız bir şekilde devam etmesinin ardından, zaten bir süredir gözle görülür bir negatif ayrışma sürecinde olan İMKB’nin bugün bu tepki alımlarını geri vermesi söz konusu olabilir.

ABD’de veriler kötü, üçüncü gevşeme planı masada, Dow Jones sert düştü

Haziran ayının en önemli gündem maddesi olan ABD’deki ikinci kantitatif gevşeme programının sonlandırıp sonlandırılmayacağı ise birbiri ardında kötü gelen ABD verileri karşısında dünya piyasalarının ana gündemine girmeye başlıyor. ABD borsaları dün Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Dow Jones yüzde 2,23’lük sert bir kan kaybı yaşadı. Bugün ise ABD’den yine önemli bir veri akışı var.

Gündem:

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları (TSİ: 15:30; Beklenti: 415 bin)

ABD Fabrika Siparişleri (TSİ: 17:00; Beklenti: -%1)

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri (TSİ: 17:00)

ABD Ham Petrol Stokları (TSİ: 18:00)

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu