VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

İMKB dış piyasalara karşı göreli tepki hareketinde

İMKB dış piyasalara karşı göreli tepki hareketinde

Geçen hafta dış piyasalara göreli destek seviyelerinden tepki veren İMKB, seçimler öncesi son haftaya da pozitif ayrışarak başladı. Bugüne dünkü kazanımlarını sindirerek dengeli bir başlangıç yaparak 63.300 – 63.500’deki desteğini korumaya çalışacak olan endeksin tepki hareketinin devamı için 63.700 – 63.850 bölgesinin aşılması gerekiyor. Sonraki dirençler 64.200 ve 64.650’de. Destek olarak ise 62.750 ve 62.150 – 62.450 bölgesi çalışacak. ABD borsaları son dönemde açıklanan zayıf makro veriler ve mali sektör endişeleriyle kritik destek seviyelerinin altına sarktı. Bernanke’nin bugünkü konuşmasında ekonomik yavaşlamaya dair tonlamaları takip edilecek. Parasal genişlemenin süreceği iması dahi “ikinci dip” korkuları artarken risk iştahını eskisi ölçüsünde artırmayabilir. Eurogroup Başkanı Juncker’in fazla değerli olduğunu açıklamasının ardından EUR/USD paritesi 1.4555 dolara kadar geriledi; ancak Trichet’nin enflasyon vurgusu ve euro krizi yaşanmadığı açıklamalarıyla tekrar 1.46’yı aştı.

*****************************************************

İMKB seçime bir hafta kala başlayan “mini ralli” ile pozitif ayrışıyor

Avrupa borç krizi kaygılarının hafiflediği, ABD’nin büyüme sorununun ise ön plana geçtiği küresel piyasalardaki gergin hava devam ederken, dün seçimlerden önceki son haftaya yükselişle başlayan İMKB’nin seçim öncesi “mini ralli”sinin ne kadar soluklu olacağı izlenecek. Dün kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in cari açık uyarılarına aldırmayan İMKB’de, haftalar sonra bu kez “pozitif ayrışma” trendi ağır basıyor. Bunda endeksin dış borsalara göreli trendinin destek seviyelerine gelmesinin de etkisi var.

ABD’de ekonominin bel kemiği sektör şirketlerinin hisselerine sert satış geldi

ABD ekonomisine ilişkin alevlenen kaygılar ABD borsalarını olumsuz etkilemeye devam etti. Durgunluğa girileceği kaygısı ülke ekonomisinin iskeletini oluşturan bankacılık, enerji ve havayolu şirketlerinin hisselerine sert satış getirince ABD borsaları günü yüzde 1’i aşan kayıplarla tamamladı.

Asya güne karışık başladı, Avustralya faizini değiştirmedi

Asya borsaları ise bugüne ABD’nin zararla kapanması üzerine karışık başladı. Japon borsaları ülkedeki siyasi belirsizlik ortamına rağmen yükselirken, Hong Kong borsasında düşüş var. Avustralya ise bugünkü merkez bankası toplantısında gösterge faizini değiştirmeme kararı aldı.

Avrupa’da borç paniği hafifledi ama ABD büyüme verisinin olumsuz etkisi sürüyor

Avrupa borsalarında Yunanistan paniği hafiflemiş durumda. Yardım paketi çıkacağı beklentisi ve borç krizinin uzun bir süredir fiyatlanıyor oluşu bölge borsalarında sert satışlara engel oluyor. Bugün ise ABD Başkanı Obama ile Almanya Başbakanı Merkel’in görüşmesi haberleri izleniyor. Görüşmenin ana gündemi borç krizi ve IMF. Öte yandan ABD’nin dünkü kötü kapanışının ardından Avrupa’nın da bugün yine büyüme endişeleri ile hafif ekside açılma ihtimali yüksek görünüyor.

Doların güç kazanma çabaları nafile, QE3 beklentisi artıyor

Hem ABD hem de dünya piyasalarının ana gündemi ABD’nin üçüncü kantitatif gevşeme planını (QE3) devreye sokup sokmayacağı üzerine kurulu. QE3’ün geleceği beklentisi dolarda kan kaybına neden olurken dün bir ABD Merkez Bankası yetkilisinin daha fazla parasal gevşemeye izin verilmeyeceği yönünde yaptığı açıklama dolara kısa süreli güç kazandırdı. Ancak bu sabah itibarıyla dolar euro karşısında yine değer kaybını sürdürüyor; euro/dolar paritesi 1,4640 civarından işlem görüyor.

OPEC zirvesi öncesinde petrolde kan kaybı başladı

Emtia piyasası tarafında ise gözler petrol fiyatlarında. Bu hafta OPEC tarafından üretimin artırılıp artırılmayacağına dair yapılacak açıklama bekleniyor. Üretim artışı kararı alınacağı beklentisi ile Brent petrolü 114 doların altına kadar geriledikten sonra 114,60’a toparlandı.

Gündem;

Euro Bölgesi Perakende Satışlar (TSİ: 12:00; Beklenti: % 0,4)

Almanya Sanayi Siparişleri (TSİ: 13:00; Beklenti: % 2,0)

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu