VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

İMKB bu hafta pozitif ayrışsa da yurtdışı borsalarda teknik görünüm olumsuz

ABD’de borç tavanı konusunda kördüğüm sürüyor; piyasalar zayıflıyor. Halen son dakikada bir çözüm olabilecekse de piyasaların bunu güçlü bir alımla karşılama olasılığı da zayıflıyor. FED’in ekonomik görünüm raporu Bej Kitap’ta ekonomide zayıflığın sürdüğü teyit edildi. ABD endekslerinin teknik görünümü de son iki günde bozuldu. “Korku Göstergesi” VIX Endeksi ise %13,5 artarak son dört ayın en yüksek seviyesi olan 13,59’a yükseldi. S&P Türkiye ekonomisinde sert iniş riski olduğunu belirtip kredi notu konusunda yön vermeyince İMKB ve TL’ye de satışlar geldi. Buna karşın İMKB, hafta başındaki Merkez açıklamasından bu yana, son haftalardaki negatif ayrışmasını tersine çevirmiş durumda. Bugün 10:00’da TCMB enflasyon raporu duyurulacak ve PPK toplantısında gelen “güvercinvari” açıklamaları ne şekilde desteklediği açısından incelenecek. İMKB güne yüzde yarım civarı ekside başlayabilir. Destekler 60.800 – 60.900 bölgesi ve 60.500’de, dirençler ise 61.250 ve 61.500’de yer alıyor.

***********************************************************************************************

Dış piyasalardan pozitif ayrışmaya başlayan İMKB’nin gözü içeride Enflasyon Raporu, dışarıda borç tavanı oylamasında

İMKB ve TL’nin Merkez’den döviz piyasasına gelen müdahale sonrası yaşadığı güçlenme dün kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin “Ekonomi sert inişe gidiyor” açıklamaları ile sekteye uğrasa da, Türkiye, dış piyasalardan yine pozitif ayrıştı. Bugün ise içeride Merkez Bankası’nın çeyrek dönemlik Enflasyon Raporu açıklanıyor. Merkez’in son PPK toplantısı sonrası yaptığı açıklamadaki ton yumuşamasının ardından bu raporda da “güvercinvari”, yani parasal genişleme yanlısı mesajlar verip vermeyeceği takip edilecek. Merkez’in müdahalesinin ardından dün Başbakan Erdoğan’dan gelen “sözel müdahale” ile biraz daha güçlenmeye başlayan TL’nin yönü de bu raporda verilecek sinyallerden etkilenebilir. Bizim beklentimiz ise bu rapordaki enflasyon beklentilerinde büyük bir değişiklik olmayacağı, ancak daha fazla parasal sıkılaştırmaya da vurgu yapılmayacağı yönünde.

Kritik oylama bugün; Boehner planı yeniden yazdı

Bugün ise ABD’nin temerrüde düşeceği ve kredi notunu kaybedeceği endişeleri ile risk iştahı kapanan küresel yatırımcının piyasalara geri dönebilmesi için kritik gün. ABD’de borç tavanının artırılmasına ilişkin Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner’in son olarak dün yeniden yazdığı plan bugün oylamaya sokulacak. Son gelen haberler ise Boehner’in yeniden yazdığı planı ile Cumhuriyetçiler arasında daha fazla destek kazanmaya başladığı yönünde. Ancak Demokratların planı desteklemesi beklenmiyor.

Bej kitap, büyüme ve “ikinci dip” endişelerini su yüzüne çıkardı

Öte yandan ABD için borç tavanının 2 Ağustos’tan önce artırılıp artırılmayacağına ilişkin belirsizliklere ek olarak bu kez de büyüme endişeleri ön plana çıkmaya başlıyor. ABD Merkez Bankası dün yayımladığı “Bej Kitap” raporunda ABD’nin 12 eyaletinde büyümenin yavaşladığına dikkat çekti. Ayrıca dün dayanıklı mal siparişleri yüzde 2,1 gerileyerek yükseliş beklentilerini boşa çıkarmıştı. Bugün ise askıdaki konut satışları verisi bekleniyor; ancak piyasalardaki genel kanı bu verinin de hayal kırıklığı yaratacağı yönünde. Yarın ise son çeyreğe ilişkin büyüme verisi açıklanıyor ve bu veride de gerileme bekleniyor. Tüm bu verilerle oluşacak resmin “ikinci dip” olarak değerlendirilmesi ise borç tavanı artırılsa dahi kredi notunda indirim olabilecek olan ABD’ye ilişkin endişelerin devam etmesine neden olabilir.

ABD borsaları üst üste 4’üncü günü de sert düşüşle kapattı

ABD piyasaları dün sonuca varılması siyasi taktik savaşına dönüp uzadıkça uzayan borç tavanı anlaşmasına ilişkin belirsizliklerin yarattığı volatilite ortamında yine darbe aldı. S&P 500 Endeksi yüzde 2 düşerek Haziran başından bu yana görülen en büyük kan kaybını yaşadı. Bugün itibarıyla ABD vadeli kontratlarında dünkü kapanış sonrası gelen tepki alımları ile yüzde 0,2 civarında toparlanma görülüyor.

Asya, ABD’nin büyüme endişelerinden ötürü yüzde 1’in üzerinde kayıpta

Asya piyasaları ise ABD’nin ekside kapanışının ardından bugüne kayıpla başladı. Borç tavanı endişelerine ek olarak, en önemli ticari partnerinin ekonomik büyümesine ilişkin artan kaygılar Asya borsalarını yüzde 1’in üzerinde aşağı çekti. Japonya’da açıklanan perakende satış verisi düşüş beklentisine rağmen Haziran ayında yüzde 1,1 artış gösterdi.

Avrupa’yı negatif açılış bekliyor, Yunanistan’ın “çöp” olan notunu da kırdılar

Dün akşam saatlerine doğru kayıpların güçlendiği Avrupa borsalarında ise negatif bir açılış olacağa benziyor. DAX’ın vadeli kontratları yüzde 1’e yakın ekside. Dün kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Yunanistan’ın zaten “çöp” (junk) seviyesine indirilmiş olan kredi notunu kırdığını açıklaması da ikinci plana atılmış gibi görünse de etkisini hissettiren borç krizi endişelerinin piyasalar üzerinde baskı yaratmaya devam etmesine neden olabilir.

• ABD’de piyasalar sert düşüş yaşarken dolara olan ilginin artıyor olması ise dikkat çekiyor. Hem Avrupa’nın borç endişelerinden tam olarak sıyrılamaması hem de küresel risk iştahının düştüğü bir dönemde Dolar Endeksi dün hızlı bir yükseliş kaydetti; 74 seviyesinin üzerine çıktı ve bu seviyede tutunuyor.

• Euro/dolar paritesi ise dünkü 1,45 seviyelerinden 1,4330’a kadar gerilemesinin ardından bugün 1,4355 seviyesinden işlem görüyor.

• TL/dolar kuru ise dünkü düşüşünün ardından parite etkisi ve S&P’nin dünkü açıklaması sonrası hafif güç kazanmaya çalışıyor. Kur bu sabah 1,6940 seviyesinde.

Gündem;

Türkiye TCMB Enflasyon Raporu (TSİ: 10:00)

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları (TSİ: 15:30; Beklenti: 415 bin)

ABD Askıdaki Konut Satışları (TSİ: 17:00; Beklenti: -%2,0)

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu