VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

Haftanın Değerlendirmesi ve Önümüzdeki Haftanın Görünümü

Haftanın Değerlendirmesi ve Önümüzdeki Haftanın Görünümü,

25 Mayıs 2012

Haftanın Yorumu

Pasifik bölgesinde veri akışlı aşısından sakin geçen haftaya rağmen Avrupa merkezli krizin devam etmesi hem AUDUSD hem de NZDUSD paritelerinin bu hafta da değer kaybetmesine neden oluyor.Avustralya?dan bu hafta önemli bir veri gelmezken Yeni Zelanda?da açıklanan merkez bankasının 2 yıllık enflasyon beklentisi %2.4? çekilip dış ticaret dengesi de 355 milyon NZD fazla vererek 11 ayki en yüksek seviyeye geldi. Paritelerdeki hareketi, önümüzdeki hafta da özellikle Avrupa?dan gelecek açıklamalar belirleyecektir.

Asya bölgesinde ise Çin’de HSBC’nin yayınladığı Mayıs ayı Flash PMI Endeksi’nin 48.7 ile bir kez daha kritik 50.0 seviyesinin altında kalarak ülke ekonomisinde küçülmenin devam ettiğini göstermesiyle CHNComp endeksinde ay başında başlayan satışın devam ettiğini gördük.Japonya’ya döndüğümüzde ülkenin değerlenen JPY nedeniyle dış ticaret açığı vermeye devam ettiğini görmekteyiz. Çarşamba günü yapılan merkez bankası toplantısında da yeni bir genişleme programı açıklanmaması USDJPY üzerindeki baskıyı arttırıyor. Bu sabah açıklanan enflasyon verisinin yıllık bazda %0.4 olarak açıklanmasının ardından merkez bankasının %1.0’lık hedefe ulaşabilmesi için finansal genişleme yapma ihtimalinin belirmesi JPY’nin bir kez daha değer kaybetmesine neden oluyor.

Euro bölgesinde Yunanistan ve İspanya merkezli krize kötü gelen verilerin de eklenmesiyle EURUSD paritesi 1.2520 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Ancak kısa vadede tepki alımlarının gelmesini bekleyebiliriz. Bölgenin lokomotifi olan Almanya’nın da gelen flash PMI rakamları sonrası yavaşlamaya başlaması yıllık ikinci çeyreğinde Euro bölgesinin resesyona girmesine neden olabilir. Yunanistan’da ise Euro’dan çıkma tartışmaları yapılırken yayınlanan son anketlere göre AB karşıtı Syriza partisi %30 oy oranına ulaşmış durumda. AB yanlısı Yeni Demokrasi ve PASOK ise sırasıyla %26 ve %15’te.

İngiltere ekonomisi ise beklentilerden daha hızlı küçülüyor.Bu hafta açıklanan 1. çeyrek büyüme rakamı -%0.2’den -%0.3’e revize edildi. Ekonomideki büyümeye en büyük darbeyi ise inşaat sektöründeki küçülme vurmuş durumda.

Amerika’da bu hafta açıklanan verilerin genelde beklentilerden iyi gelmesine rağmen Avrupa’dan gelen açıklamalar US500 endeksindeki hareketliliğin yükselmesine neden oluyor. Ancak endekste Mayıs ayı başından beri görülen satışların ardından bu hafta toparlanma havası hakim. Ülkeden gelen konut sektörüyle ilgili verilere baktığımızda Yeni ve Mevcut Konut Satışlarında artış görülürken konut fiyatlarında da artışın devam etmesi sektörün iyileşmeye başladığını gösteriyor. Ancak iyi gelen verilere rağmen US500 endeksindeki hareketleri Avrupa’dan yapılan açıklamalar etkileyecektir.

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu