VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

Günlük Piyasa Analizi 14.10.2011

Fitch’ten yapılan açıklamada, İngiliz hükümetinin söz konusu iki bankaya daha fazla finansal destek vermesi ihtimalinin düşük olduğu gerekçesiyle Royal Bank of Scotland ve Lloyds’un uzun vadeli kredi notunu iki kademe birden düşürülerek ”A”ya indirildiğini bildirdi. ”İngiltere’de destek dinamikleri değişiyor” denilen açıklamaya göre Fitch, Barclays bankasının da kredi notunu olası indirim için izlemeye aldı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de geçen hafta Royal Bank of Scotland ve Lloyds’un kredi notunu düşürmüştü.

Global Ekonomik Takvim

 • 11:00 EUR İtalyan Ticaret Dengesi
 • 12:00 EUR Ticaret Dengesi
 • 12:00 EUR Çekirdek CPI (Yıllık)
 • 12:00 EUR İtalyan CPI (Aylık)
 • 12:00 EUR CPI (Yıllık)
 • 15:30 USD Perakende Satış (Aylık)
 • 15:30 CAD İmalat Nakliyatları (Aylık)
 • 15:30 USD İthalat Fiyat Listesi (Aylık)
 • 15:30 USD Çekirdek Perakende Satışları (Aylık)
 • 16:55 USD Michigan Enflasyon Beklentisi
 • 16:55 USD Michigan Hassasiyeti
 • 17:00 USD İşletme Stokları (Aylık)
EUR/USD
Avrupa’daki politika yapıcıların, bölgedeki bankaları daha fazla sermaye artırmak zorunda bırakacağına yönelik spekülasyon üzerine Avrupalı bankaların hisseleri, BNP Paribas SA ve UniCredit SpA’nın öncülüğünde sert düşüş kaydetti. Bloomberg Avrupa Bankaları ve Finansal Hizmetler Endeksi yüzde 2.9 düşüşle, bu yılki kayıplarını yüzde 29’a çıkarttı. Fransa’nın en büyük bankalarından BNP Paribas ve Credit Agricole SA sırasıyla yüzde 9.2 ve yüzde 6.2 değer kaybederken, İtalyan UniCredit bankası yüzde 7.8 geriledi. Bölgedeki krizin ekonomik toparlanmayı ve ödemeler dengesini tehdit etmesiyle, Avrupalı liderler sorunlu bankaların yeniden sermayelendirilmesinin yollarını arıyor. Son stres testinde 66 banka başarısız olurken, bankaların toplamda 220 milyar Euro’luk sermaye artırımına gitmesi zorunluluğu ortaya çıktı. Almanya’daki WestLB AG’nin banka analistlerinden Christoph Bossman, bu düşüşün stres testine ve sermaye sorunlarına ilişkin endişelerden kaynaklandığını savundu.

EUR/USD paritesinde daha önceki yapmış olduğumuz analizlerde kısa vadeli yükselişlerin olduğunu ancak uzun vadeli düşüşler nedeniyle paritenin belirli seviyelerden sonra geri çekilebileceğinden bahsetmiştik. EUR/USD paritesi 1,3840 seviyesinden başlattığı geri çekilmesinde gün içerisinde 1,3684 seviyesine kadar gerilemiş ve şuanda da 1,3763 seviyesinde hareketine devam etmektedir. EUR/USD paritesi için düşüşlerin devam edebileceğini ve paritenin 1,3550 seviyesine yaklaşmak isteyeceğini söyleyebiliriz. Önemli olan EUR/USD paritesinin haftanın son işlem günü hangi seviyede haftalık kapanış yapacağıdır. Eğer 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3710 seviyesi altında haftalık kapanış gerçekleştirirse EUR/USD paritesinde önümüzdeki hafta daha net düşüşler gözlemlenebilir. Çeşitli kurumların yapmış olduğu tahminlerde EUR/USD paritesindeki yılsonu beklentisinin 1,3400 seviyesi, yeni yılda ilk çeyrek beklenti olarak ta 1,400 seviyesi belirtilmiştir. Pariteyi teknik olarak incelediğimizde düşüşlerin baskın olduğunu ve paritenin 1,3050 seviyesine kadar gerilemesi beklenilmektedir. Kısa vadeli olarak bugün ABD’den gelecek olan Çekirdek Perakende Satışları ile Michigan Hassasiyeti verisi ABD borsalarını direk olarak etkileyecek ve buna bağlı olarak EUR/USD paritesinde sert hareketlere maruz kalabilir.

 

ALTIN

Çin’de enflasyonun ana göstergesi olan Tüketici Fiyatı Endeksinin eylül ayı itibarıyla yıllık bazda yüzde 6,1 olduğu bildirildi. Çin’de enflasyon oranı temmuz ayında yıllık bazda yüzde 6,5’i bularak son 3 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Çinli ekonomistler bunun küresel likiditenin kötüleştiği koşullarda hükümeti güç duruma soktuğunu ileri sürmüştü. Bu oran ağustos ayında yüzde 6,2’ye geriledi. Yılın ilk yarısında yıllık yüzde 5,4 olan enflasyon oranı yılın ilk üç çeyreğinin sonunda yıllık bazda yüzde 5,7’ye çıktı. Çin’de yüksek enflasyonun ana nedeni olarak gıda fiyatlarındaki yükseliş gösteriliyor. Enflasyonun hesaplanmasında yaklaşık üçte bir oranında ağırlığı bulunan gıda fiyatları geçen ay yıllık bazda 13,4, bir önceki aya göre ise yüzde 1,1 arttı.

Sarı maden 1692 seviyesine kadar yükseldi ancak kar realizasyonları nedeniyle tekrar gerilemeye çalışmaktadır. Belirli seviyeler arasında hareketlerine devam eden sarı maden için 50 günlük hareketli ortalama olan 1663 dolar desteği altının gün içerisinde en önemli seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer sarı maden bu seviye üzerinde kalmayı başarabilirse kısa vadede kanalın üst noktası olan 1725 seviyesine kadar yükselmesi gözlemlenebilir. Özellikle bugünkü haftalık kapanış altın fiyatları için önemlidir. Eğer haftanın son işlem gününde altın fiyatları 50 günlük üssel hareketli ortalama üzerinde haftalık kapanışı yaparsa haftaya daha net yükselişler gözlemlenebilir. Ayrıca Hindistan’da düğün sezonunun açılması nedeniyle altın fiyatlarına talep beklenilmektedir. Yaşanacak olası düşüşlerde alım pozisyonları açmanızın yatırım stratejisi olarak belirlemeniz gerektiğini, bu stratejinizin de riskinizi minimize etmenize yardımcı olacağını söyleyebiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş:
 • Facebook
 • Twitter
 • FriendFeed
 • Google Bookmarks
 • Google Buzz
 • email
 • StumbleUpon
 • LinkedIn
 • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu