VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

Günlük Analiz 17.10.2011

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, ”Euro Bölgesi’nde bir üye ülkenin, blokun geri kalanını istikrarsızlaştırmasını önlemek için AB anlaşmasının değiştirilmesi gerektiğini” söyledi. Gelecek ay görevini İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’ye devredecek ECB Başkanı Trichet, Europe 1 Radyosu’na verdiği demeçte, ”Benim görüşüme göre, bir ülkenin yoldan çıkarak bütün diğer ülkeler için sorun yaratmasını önlemek için AB anlaşmasının değiştirilmesi gerekiyor” dedi.

Global Ekonomik Takvim

 • 15:30 USD New York İmalat İndeksi
 • 15:30 CAD Yeni Motorlu Araç Satışı (Aylık)
 • 15:30 CAD Yabancı Taşınır Değerler
 • 16:15 USD Endüstriyel Üretim (Aylık)
 • 16:15 USD Kapasite Kullanım Oranı
EUR/USD
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, ”Euro Bölgesi’nde bir üye ülkenin, blokun geri kalanını istikrarsızlaştırmasını önlemek için AB anlaşmasının değiştirilmesi gerektiğini” söyledi. Gelecek ay görevini İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’ye devredecek ECB Başkanı Trichet, Europe 1 Radyosu’na verdiği demeçte, ”Benim görüşüme göre, bir ülkenin yoldan çıkarak bütün diğer ülkeler için sorun yaratmasını önlemek için AB anlaşmasının değiştirilmesi gerekiyor” dedi. Mevcut yönetim kurallarının, AB anlaşmasında değişiklik yapılmadan bile gelecekte daha katı biçimde uygulanmasını beklediğini ifade eden Trichet, bütün gelişmiş ekonomilerin, bazı ülkelerin AB anlaşması kurallarına uymaması nedeniyle ortaya çıkan Avrupa’daki krizden etkilendiğini belirtti.

1,3890 ile tepe yapan EUR/USD paritesi haftanın açılış gününde 1,3826 seviyesine kadar gerilememiş ve buradan tekrar toparlanarak yükselmeye çalışmıştır. EUR/USD paritesi için günlük olarak 1,3980 ve haftalık olarak 1,3710 seviyeleri önem arz etmektedir. Eğer parite 1,3980 seviyesinin altında günlük kapanış gerçekleştirirse daha net düşüşleri gözlemlememiz mümkün olacaktır ve paritenin 1,3710 seviyesine yaklaşması kolaylaşacaktır. 1,3710 seviyesi ise haftalık kapanış için önemlidir. Eğer parite bu seviyenin altında haftalık kapanış gerçekleştirirse önümüzdeki haftalarda daha net düşüşler gözlemlenebilir. Aksi takdirde yani EUR/USD paritesinin 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3980 direncini geçmesi durumunda paritedeki yükseliş dinamiklerinin devreye girmesini ve psikolojik bir direnç olan 1,40 seviyesini geçmesi hedeflenebilir. Haftanın açılış günü olduğu için piyasalarda yaşanılacak olası dalgalanmalara dikkat etmek ve ABD borsaları açılışını beklemek en uygun strateji olarak belirlenebilir.

ALTIN

Hindistan’da altın talebinin artacağına dair beklentiler ve Avrupa kaygılarıyla altının ons fiyatı yükselerek ikinci haftalık kazancına ilerledi. Londra’daki TheBullionDesk.com’da analist olan James Moore, altının fiziki alımlar ve perakende yatırım talebiyle desteklendiğini belirtti. Dünyanın en büyük külçe altın tüketicisi olan Hindistan’da bu ayın sonunda başlayacak olan dini festival ve ardından gelen düğün sezonuyla metal talebinin daha da artması bekleniyor. Dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s yavaş büyüme ve temerrüte düşme riskinin artmasını gerekçe göstererek İspanya’nın kredi notunu üç yılda üçüncü kez düşürmüştü.

Sarı maden geçen hafta 1644 dolar desteğinden aldığı güçle yükselmeye devam etmek istemiş ve yükseliş trendi içerisinde hareketine devam etmiştir. Bu hafta da yükseliş trendi içerisinde hareket etmesini ve kırmızı renkli kanalın üst noktası olan 1755 seviyesine kadar beklemekteyiz. Bu yükselişin gerçekleşmesi için de sarı madenin 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1702 seviyesi üzerinde günlük kapanış yapması gerekmektedir. Ancak bunun öncesinde yaşanılacak olası geri çekilmelere dikkat etmek gerekmektedir. En güçlü destek olarak ta 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1667 dolar seviyesi belirlenmiştir. Altın fiyatları için bu seviyenin önemli olduğunu ve bu seviyenin üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerine devam etmesini söyleyebiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş:
 • Facebook
 • Twitter
 • FriendFeed
 • Google Bookmarks
 • Google Buzz
 • email
 • StumbleUpon
 • LinkedIn
 • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu