VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

Belli bir göstergenin geçmişteki belli bir tarihteki değerini görmek için nasıl bir formül kullanmalıyız?

Soru: Belli bir göstergenin geçmişteki belli bir tarihteki değerini görmek için nasıl bir formül kullanmalıyız?
Örnek olarak; explorer kullanarak tüm hisselerin 15 nisan 2001 tarihinde RSI(14)’ünün kaç olduğunu görmek ve onları sıralama işlemi nasıl yapılır?
Explorer kullanarak, hisselerin endekse göre göreceli gücününün (relative strength comparison) belli bir tarihte kaç olduğuna dair bir formül yazmak mümkün müdür?

Cevap :

MS explorerda, filter harici her hangi bir sütuna RSI(14) yazarak, options tuşuna basınız. Çıkan ekranda,exploration date menüsü altında, specific date’yi işaretleyerek, istediğiniz tarihi yan tarafa yazınız. Explorer çalıştığında, size işaretlemiş olduğunuz tarihteki değerleri verecektir. Sonuç raporunda, RSI(14) yazdığınız sütun başlığına fare ile tıklayarak, değerleri artan/azalan sırasına göre otomatik olarak düzenleyebilirsiniz.

Relative strength comparative, 2 hissenin kapanışlarının birbirlerine oranı olduğu için, explorerda, genel olarak (Close/(Security(“Symbol”, Close))) şeklinde yazılabilir.

IMKB-100 endeksi, veri dizininde kısaltma olarak .XU100 şeklinde gösterilmiş ise; (Close/(Security(“.XU100”, Close))) şeklinde yazılmalıdır.Symbol yerine, endeksin yada hissenin sembolü, sizdeki veri dizininde gösterildiği şekilde yazılacaktır.
RSI örneğindeki gibi, explorerda belli tarih için taratarak, sonuçları alabilir, artan azalan sıralamasına göre düzenleyebilirsiniz.

Belli bir tarihte, formul olarak yazmak mümkün ama her seferinde, tarih değişkenini değiştirmek için, gün , ay, yıl olarak, 3 adet değeri elle girmeniz gerekiyor.Çok pratik bir yöntem değil, explorer için.Formülde çıkan sonuç ile, o tarihin indikatör değerini çizerek karşılaştırma yaptığınızda, elde ettiğiniz değerler ile, çizdiğiniz göstergeler arasında %10 oranında sapma oluşabiliyor,bu formülden değil, yazılımın kendisinden kaynaklanan bir açık sanırım.Explorer için pek güvenilir bulmuyorum.RSI(14) 52 iken, explorer taratması sonucu,48 değerini gösterebiliyor, ardışık işlemlerde hata payını arttırıyor. Bu nedenle,specific date kullanarak tarih girmek daha sağlıklı oluyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu