VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

6 Nisan Günlük Piyasa Analizi

Fed’in rekor düşük faizleri 2014’e kadar sürdürmesi kararını bir kez daha eleştiren St. Louis Fed Başkanı James Bullard, faizlerin artırılacağı tarihe bu şekilde bir randevu vermenin, ekonominin güçlenmeye başladığı esnada karamsar sinyaller gönderdiğini söyledi. “2014” randevusunun çok uzakta bir tarihe işaret ettiğine ve bu süre içinde makroekonomik şartların hâlen daha çok zayıf olmasının beklendiği gibi bir algıya neden olduğuna dikkat çeken Bullard, bunun Fed’in gönderdiği “gereksiz” karamsarlıkta bir sinyal olduğunu belirtti.
EUR/USD

Fed’in rekor düşük faizleri 2014’e kadar sürdürmesi kararını bir kez daha eleştiren St. Louis Fed Başkanı James Bullard, faizlerin artırılacağı tarihe bu şekilde bir randevu vermenin, ekonominin güçlenmeye başladığı esnada karamsar sinyaller gönderdiğini söyledi. “2014” randevusunun çok uzakta bir tarihe işaret ettiğine ve bu süre içinde makroekonomik şartların hâlen daha çok zayıf olmasının beklendiği gibi bir algıya neden olduğuna dikkat çeken Bullard, bunun Fed’in gönderdiği “gereksiz” karamsarlıkta bir sinyal olduğunu belirtti. Bu yıl Fed Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) oy hakkı bulunmayan Bullard, merkez bankasının şimdi bir saniye durması ve ekonomide gelişmeleri değerlendirmesinin gerektiğini aktardı. Bullard’ın yorumları, Fed’in üzerindeki istihdam piyasasındaki son gelişmelerin toparlanmanın doğru yolda olduğunun sinyalini vermesine ve aşırı esnek politikalarını sıkılaştırmaya başlamasına ilişkin baskıların arttığına işaret ediyor.

EUR/USD paritesi gün içerisinde 1,3035 desteğine kadar geriledi ancak bollinger bandının alt kanal noktası olan bu seviye kırılamayarak tekrar yukarı yönlü hareketine devam etti. Genel olarak paritedeki yönü belirleyebilmemiz için paritenin günlük kapanışının hangi seviyede olduğunu bilmemiz gerek. EUR/USD paritesi eğer 1,3035 desteğini gün içerisinde kırar ve bu destek altında günlük kapanış gerçekleştirirse uzun süredir bahsettiğimiz düşüş baskısı devam edecektir. Hedef olarak da 1,2850 ve 2012 yılı dip seviyesi olan 1,2620 seviyeleri hedeflenecektir. Ancak paritenin ısrarla 1,30 desteği üzerinde kalmak istemesi paritenin acaba yukarı hareketler başlayacak mı sorusunu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle de eğer parite gün içerisinde 1,3035 desteği üzerinde kalır ve günlük kapanışını bu seviyenin üzerinde gerçekleştirirse yukarı yönlü hareketlerin başlayabileceğini gözlemleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketlerde hedef olarak da bollinger bandın orta ve üst kanal noktası olan 1,3235 ve 1,3430 seviyeler olarak belirlenmiştir.

GBP/USD

Bush vergilerinin vadesinin dolması ve otomatik harcama kesintilerinin 1.2 trilyon dolara ulaşmasıyla, ekonomistler, ABD’nin önümüzdeki yıl “mali bir uçurumun” eşiğine geleceği konusunda sıkça uyarıyor. ABD Hazine Bakanı Tim Geithner ise şirket yöneticileri ve siyasi liderlere çok hızlı ve çok fazla harcama kesintileri konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyleyerek, bunun yeni bir resesyonu tetikleyebileceğini ifade etti. George Bush döneminden kalma vergi indirimlerinin vadesi bu yılın sonunda doluyor. Ancak bazı ekonomistler bu indirimlerin süresi uzatılırken, harcamaların da kesilmesi halinde ABD’nin GSYH büyümesinin zarar göreceğini düşünüyor. Los Angeles Times’ın haberine göre, Geithner bir konuşmasında, zenginlerin ödediği verginin artırılmasının en kötü sonuç olmayabileceğine dikkat çekerek, değişikliklerin olumlu olduğunu ve en zengin Amerikalıların efektif vergi oranının bile oldukça düşük olduğunu söyledi.

GBP/USD paritesi gün içerisinde 1,5800 seviyesine kadar gerilese de gün içerisinde 1,5810 desteği üzerinde kalmayı başardı ve haftanın son işlem gününe bu şekilde girmektedir. Paskalya nedeniyle tüm borsaların kapalı olması piyasaların düşük işlem hacimli olmasına neden olmaktadır. EUR/USD paritesi gibi GBP/USD paritesinin de yönünü net bir şekilde belirleyebilmemiz için günlük kapanışının hangi seviyede olduğunu bilmemiz gerek. GBP/USD paritesi eğer 1,5810 desteğini gün içerisinde kırar ve bu destek altında günlük kapanış gerçekleştirirse uzun süredir bahsettiğimiz düşüş baskısı devam edecektir. . Hedef olarak da 1,5585 ve 1,5500 seviyeleri hedeflenecektir. Ancak paritenin ısrarla 1,5810 desteği üzerinde kalmak istemesi paritenin acaba yukarı hareketler başlayacak mı sorusunu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle de eğer parite gün içerisinde 1,5810 desteği üzerinde kalır ve günlük kapanışını bu seviyenin üzerinde gerçekleştirirse yukarı yönlü hareketlerin başlayabileceğini gözlemleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketlerde hedef olarak da 1,5980 ve 1,6130 seviyeleri olarak belirlenmiştir.

 

USD/JPY

Morgan Stanley MUFG Securities Co., Mizuho Securities Co. ve SMBC Nikko Securities Inc., Japon yasakoyucuların, başbakan Yoshihiko Noda’nın, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) yönetim kurulu için gösterdiği adayı parlamentoda reddetmesinin ardından, Japonya Merkez Bankası’nın 27 Nisan’daki politika toplantısında varlık alımlarını artıracağını düşünüyor. Parlamento’nun üst kanadı dünkü BOJ üyeliği oylamasında, para politikasının tek başına deflasyonu çözemeyeceğini savunan BOJ Başkanı Masaaki Shirakawa’ya benzer görüşleriyle tanınan BNP Paribas SA’nın ekonomisti Ryutaro Kono’yu reddetti. Japon siyasiler, BOJ’dan daha fazla parasal genişleme istiyor. Morgan Stanley de merkez bankasının 10 Nisan’da sona erecek 2 günlük toplantısında parasal genişleme programını sabit bırakarak, fiyat tahminlerinin yüzde 1 oranında enflasyonun görünürde olmadığını göstereceği yılın ilerleyen zamanlarına saklayacağını düşünüyor.

USD/JPY paritesi gün içerisinde 81,50 desteğinden aldığı güçle yukarı yönlü hareketlerine devam etmek istemektedir. Ancak yukarı yönlü hareketlerine devam edebilmesi için paritenin 82,60 direncini geçmesi gerekmektedir. Eğer parite 82,60 direncini geçmeyi başarabilirse 83 seviyesinin üzerine çıkmak isteyecektir. Paskalya nedeniyle tüm borsaların kapalı olması piyasaların düşük işlem hacimli olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de paritenin sert hareketler oluşturması kısıtlı olabilir. Genel görünüm olarak uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini ve yaşanılacak olası düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

 

PETROL

Bugün Paskalya nedeniyle dünya borsaların kapalı olması emtialardan petrol, altın, gümüş gibi emtialarda işlem yapılmasını engellemektedir. Bu nedenle de bugün bu varlıklarda işlem açılamayacak olup Pazar gecesi Türkiye saati ile 00.00’da yeniden işlem yapılmaya başlanacaktır.

ALTIN

Bugün Paskalya nedeniyle dünya borsaların kapalı olması emtialardan petrol, altın, gümüş gibi emtialarda işlem yapılmasını engellemektedir. Bu nedenle de bugün bu varlıklarda işlem açılamayacak olup Pazar gecesi Türkiye saati ile 00.00’da yeniden işlem yapılmaya başlanacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Bir Cevap Var . “6 Nisan Günlük Piyasa Analizi”

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu