VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

5 Mart Piyasa Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Yunanistan’ın uzun vadeli kredi notunu ”Ca”dan ”C”ye çekti. Moody’s, Yunanistan’ın uzun vadeli kredi notunu, bu ülkenin özel sektör kreditörleriyle yaptığı tahvil takas anlaşması başarılı olsa bile temerrüt riskinin yüksek kalmaya devam ettiği gerekçesiyle ”Ca”den ”C”ye indirdiğini açıkladı.

EUR/USD

Yunanistan’ın özel sektör kreditörlerinin, tarihin en büyük borç yapılandırmasına imza atıp atmayacağının görüleceği bu hafta, Avrupa Birliği 2 yıllık borç krizinde önemli bir eşikte duruyor. Geçtiğimiz haftaki AB Zirvesi’nde teyit edilen 106 milyar Euro’luk borç takası anlaşması, artık 8 Mart’a kadar kaç yatırımcının zarar yazacağına bağlı. Euro Bölgesi Maliye Bakanları 9 Mart’taki anlaşmanın sonucunu değerlendirmek üzere telekonferans görüşmesi yapacak. Avrupa krizinin henüz bitmediğini savunan Londra’daki UniCredit SpA’nın baş küresel ekonomisti Erik Nielsen, büyük ihtimalle yeterli sayıda kreditörlerin takasa imza atacağını söyledi. Nielsen, Yunanistan’ın bu durumu yatırımcıları takasa dahil olmaya zorlayarak, CDS’leri sıçratabileceğine dikkat çekti. Atina Hükümeti borç takası anlaşmasında ilerlemek için yüzde 75 katılım oranı belirledi. Bu oranın yüzde 53.5’i özel sektör kreditörlerinin zarar yazmasını, geri kalan kısmı da yeni Yunan tahvilleri ve EFSF kağıtlarıyla değiştirilmesini kapsıyor. Euro Bölgesi Maliye Bakanları geçtiğimiz hafta EFSF’nin takas için tahvil çıkarmasına izin verdi.

Makro-ekonomik olarak önemli bir haftanın içerisinde bulunmaktayız. Özellikle bu hafta gerek Avrupa gerekse ABD’den gelecek olan veriler paritede sert hareketlere neden olacaktır. Bu haberlerin en başında ECB Faiz Oranı haberi ve Tarım Dışı İstihdam gelmektedir. Diğer yandan ABD İşsizlik oranı ve ECB Başkanı Draghi’nin konuşması paritenin bu hafta içerisinde ciddi hareketlere neden olacağını gösterecek diğer önemli haberlerin başında yer almaktadır. Bu nedenle de bu haberlerin etkilerinin oluşacağını düşünerek haftanın açılışından itibaren paritedeki hareketleri dikkatle takip etmeliyiz. Bütün bu haberlere ilişkin olarak teknik analizimizde kısa ve uzun vadeli analizlerimizi de belirtirsek;

Kısa vadeli EUR/USD paritesinde1,3150 desteği günlük grafikte yükseliş trendinin devamlılığı için önemlidir. Eğer EUR/USD paritesi 1,3150 desteğini kırabilirse düşüşlerine kaldığı yerden devam etmesini gözlemleyebiliriz. Bu durum paritenin 1,30 ve 1,2850 seviyelerine kadar geri çekilmesini sürdürtebilir. Ancak parite 1,3150 desteğinin üzerinde kalacak olursa yükseliş trendi içerisinde hareketlerine devam etmesini ve kanalın üst noktası olan 1,3580 seviyesinin test edilmesini sağlayabilir.

Uzun vadeli EUR/USD paritesi belirli seviyeler arasında bant hareketin sürdürmektedir. Bu seviyeler haftalık grafikte 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3629 ve 2012 yılı dip seviyesi olan 1,2620 desteğidir. Bu seviyeler arasında hareket eden EUR/USD paritesinde 1,300 seviyesi kontrol noktasıdır. Genel olarak 1,3629 ya da 1,2620 seviyesinin kırılması ile yönünü net bir şekilde belirtecek olan EUR/USD paritesinde şuanda bu seviyeler arasında hareket ettiği gözlemlenmektedir. Eğer EUR/USD paritesi 1,30 desteği altında günlük kapanış gerçekleştirirse 1,2620 seviyesini hedefleyeceği gibi 1,30 desteği üzerinde yeniden 1,3485 seviyesi hedeflenecektir. Uzun vadeli hedef olarak da 1,3629 üzerinde 1,4185 hedefleneceği gibi 1,2620 altında hedef olarak 1,2260 seviyesi belirlenmiştir. Bu hafta özellikle ABD’den gelecek olan İşsizlik oranı ve Tarım dışı istihdam ile Avrupa’dan gelecek olan faiz oranı haberi ve ECB Başkanı Draghi’nin konuşmaları paritede sert hareketlerin oluşmasına neden olacaktır.

PİVOT; 1,3280 DESTEK; 1,3170-1,3125-1,3085 DİRENÇ; 1,3220-1,3265-1,3330
Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu