VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

5-9 Şubat Haftası EURO/USD ve Altın Analizi

İran’ın Avrupa ülkelerine petrol satışını yasaklama düşüncesi, Suudi Arabistan çıkan yangın neticesinde değerlenen siyah inci petrol fiyatlarının 2008 yılından itibaren hareket ettiği kanalın dışına çıkmasına neden oldu.

EUR/USD

EUR/USD paritesi hem Avrupa hem de ABD’den gelen haberler neticesinde temel faktörlerin etkisinde kalmaya devam etmektedir. Teknik olarak belirli seviyelerin geçilememesi paritenin dış kaynaklı faktörlerden etkilenmesini ve belirli seviyeler arasında hareket etmesini sağlamaktadır. 2012 yılı dip seviyesi olan 1,2620’den aldığı güçle yükselişini sürdüren EUR/USD paritesi 1,3485 seviyesine kadar yükselse de haftalık grafikteki kanalın üst noktasına yaklaşması neticesinde tekrar satış baskısına maruz kaldı. Çünkü hala daha uzun vadeli düşüş beklentisi devam etmektedir. Her ne kadar Avrupa bölgesinden olumlu haberler gelse de asıl hareketlerin Dolar Endeksinde yaşanılan hareketlerden kaynaklandığını ve Dolar Endeksinin seyrine göre parite de hareketlerin oluştuğunu gözlemlemekteyiz. FED Başkanı Bernanke’nin konuşması sonrasında değerlenen Dolar paritenin 1,3485 seviyesinden başlatılan satıcılı seyrin devam etmesini ve paritenin 1,3180 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Kapanışını da 1,3184 seviyesinde gerçekleştiren EUR/USD paritesi şuanda 1,3192 seviyesinde hareket etmektedir. EUR/USD paritesi için kısa ve uzun vadeli beklentileri sıralayacak olursak;

Kısa vadeli EUR/USD paritesinde1,3150 desteği günlük grafikte yükseliş trendinin devamlılığı için önemlidir. Eğer EUR/USD paritesi 1,3150 desteğini kırabilirse düşüşlerine kaldığı yerden devam etmesini gözlemleyebiliriz. Bu durum paritenin 1,30 ve 1,2850 seviyelerine kadar geri çekilmesini sürdürtebilir. Ancak parite 1,3150 desteğinin üzerinde kalacak olursa yükseliş trendi içerisinde hareketlerine devam etmesini ve kanalın üst noktası olan 1,3580 seviyesinin test edilmesini sağlayabilir.

Uzun vadeli EUR/USD paritesi belirli seviyeler arasında bant hareketin sürdürmektedir. Bu seviyeler haftalık grafikte 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3629 ve 2012 yılı dip seviyesi olan 1,2620 desteğidir. Bu seviyeler arasında hareket eden EUR/USD paritesinde 1,300 seviyesi kontrol noktasıdır. Genel olarak 1,3629 ya da 1,2620 seviyesinin kırılması ile yönünü net bir şekilde belirtecek olan EUR/USD paritesinde şuanda bu seviyeler arasında hareket ettiği gözlemlenmektedir. Eğer EUR/USD paritesi 1,30 desteği altında günlük kapanış gerçekleştirirse 1,2620 seviyesini hedefleyeceği gibi 1,30 desteği üzerinde yeniden 1,3485 seviyesi hedeflenecektir. Uzun vadeli hedef olarak da 1,3629 üzerinde 1,4185 hedefleneceği gibi 1,2620 altında hedef olarak 1,2260 seviyesi belirlenmiştir. Bu hafta özellikle ABD’den gelecek olan İşsizlik oranı ve Tarım dışı istihdam ile Avrupa’dan gelecek olan faiz oranı haberi ve ECB Başkanı Draghi’nin konuşmaları paritede sert hareketlerin oluşmasına neden olacaktır.

ALTIN

Sarı maden geride bıraktığımız hafta yaşadığı kar realizasyonları neticesinde bazı yatırımcıları tedirgin ederken bazılarının ise ciddi kazanç elde etmelerine neden oldu. Sarı maden için 1800-1810 dolar seviyelerinin çok kritik bir seviye olduğunu ve bu seviyenin geçilmesi ile yeni bir dönemin başlayacağından hem haftaya bakış hem de günlük analizlerimizde sizlere bahsetmiştik. Nitekim sarı maden 1800 direncinden başlattığı atak ile 1686 seviyesine kadar geriledi. Kapanışını da 1712 dolar seviyesinde gerçekleştiren altın için aslında satışların bu denli sert olmasında FED Başkanı Bernanke’nin her toplantıda söylemediği sadece 1 cümleden kaynaklandığı belirtilmektedir. Her toplantıda 3. Tur parasal genişlemenin gerektiğinde yapılacağını belirten geçen hafta yapmış olduğu toplantıda bu cümleyi kurmadı ve COMEX’te 1 milyon ons’luk satış gerçekleştirildi. Bir anda gerçekleşen satışlar neticesinde de altın fiyatları 1800 yakınında iken 1700 doların altına düştü. Şuanda da 1712 dolar seviyesinde hareket eden sarı maden de kısa vadeli satış baskısı devam etse de uzun vadeli hala daha yükseliş baskısı devam etmektedir. Uzun vadeli yükseliş baskısının sonlanabilmesi için sarı madenin 1550 dolar desteğini kırması gerekmektedir. Bu yüzden de 1550 dolar üzerinde yükselişlerin devam etmesini ve 2011 yılı zirve seviyesi olan 1920 dolar seviyesinin hedefleneceğini belirtebiliriz. Kısa vadeli ise 1680 dolar desteği satışların devamlılığı için önemlidir. Eğer sarı maden 1680 dolar desteğini kırabilirse düşüşlerin kanal içi devamlılığı söz konusudur ve altın 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1630 dolar seviyesine kadar geri çekilmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden özellikle bu hafta yaşanılacak geri çekilmelere dikkat etmeliyiz. Kısa yada uzun vade işlem seçeneğini düşünen yatırımcılar ise kısa vadeli düşüşlerden yararlanacağı gibi yaşanılacak olası düşüşleri kademeli bir şekilde alım fırsatı olarak görerek uzun vadeli işlemlerden de yararlanabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu