VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

31 Mayıs 2012 Forex Piyasa Gündemi

Küresel Piyasalar Yunanistan ve İspanya’dan hemen hemen her gün gelen olumsuz açıklamalarla yorgun düşmüş durumda. Stresin her gün arttığı Euro Bölgesi’nde endişe verici bir haberin gelmediği bir gün geçmez oldu. İspanya ve Almanya’nın 10 yıllık tahvil faiz oranları arasındaki fark yüzde 5,19’a yükseldiği açıklandı. Bu farkın artmasında İspanya Merkez Bankası Başkanının görev süresi dolmadan istifa etmesi ve Financial Times’ın Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) İspanyol hükümetinin Bankia’ya yönelik yardım planına verdiği olumsuz yanıta ilişkin haberler etkili olduğu görülüyor. Dün en son İspanyol tahvillerini temerrüte karşı sigorta maliyetleri ülkedeki borç krizinin, banka kurtarmalara ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda, derinleşmesi ile birlikte, rekor seviyeye yükseldiği açıklandı. İspanyanın üçüncü büyük bankası Bankia’nın geldiği durum ile alakalı yoğun baskı altında olan ve bankaların denetimi konusunda yeterinde özenli davranmadığı düşünülen İspanya Merkez Bankası Başkanı Ordonez, görevi erken bırakmasıyla tekrar gündeme gelen İspanya endişesi yatırımcının Euro’dan çıkmasına sebep oluyor. Euro tarafında bunlar olurken, sabaha karşı Japonya’da sanayi üretimi Nisan ayında yüzde 0.2 ile beklentinin altında büyüme kaydettiği açıklandı. Avrupa’daki borç krizinin, Japonya’nın geri sıçramasını zorlaştırabileceği endişelerinin etkisiyle dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde sanayi üretimi Nisan’da beklentinin altında kaldı. Bugün ise haber takvimi bakımından haftanın en hareketli gününe başlıyoruz. Alman Perakende Satışlar verisiyle başlayan veri akışı, öğleden sonra Amerika’dan beklenen İstihdam Talepleri verisiyle son bulacak.

 

EURUSD [Euro Dolar] Teknik Analiz

Avrupa’dan gelen olumsuz verileri fiyatlamaya devam ediyoruz. Dün ilk olarak İspanya ve Almanya’nın 10 yıllık tahvil faiz oranı arasındaki farkın yükselmesinin ardından, İspanyol tahvillerini temerrüte karşı sigorta maliyetlerinin derinleşerek rekor seviyeye yükselmesiyle satış baskısının arttığını gördük. 1.2425 desteğini de kırarak 1.2400 seviyesinin altına sarkan parite de şuan fiyat 1.2393 seviyesi görünüyor. Önümüzdeki en önemli destek seviyesi 1.2360 olacak. Buranın altına inilmesi yeni satış hareketlerine sebep olacaktır. Avrupa’dan net bir karar çıkmaz ise yada ABD’den parasal bir gevşeme hareketi gelmezse bu durumun devam edeceğini söyleyebiliriz. Bugün açıklanacak verilere de dikkat kesilmek gerekir. Beklentiden farklı gelecek açıklamalar ani hareketliliğe sebep olabilir.

Destek 1 : 1,2380  Direnç 1 : 1,2390

Destek 2 : 1,2360 Direnç 2 : 1,2410

Destek 3 : 1,2335  Direnç 3 : 1,2450

Destek 4 : 1,2310  Direnç 4 : 1,2475

 

USDJPY [Dolar Yen] Teknik Analiz

Bu sabaha karşı Japonya’dan sanayi üretiminin Nisan ayında yüzde 0.2 büyüme kaydettiği açıklandı. Mart sonundan beri satış baskısı altında olan paritede, uzun dönemdir destek olarak çalışan 79.20 seviyesinin altına inmiş durumdayız. Şuan 78.83 seviyelerinde olan parite için en önemli destek seviyesi 78.60 görünüyor. Buranın altına inecek fiyat, 78.45 seviyesine kadar devam edebilir. Yukarıda ise 79.20 seviyesinin üzerine çıkamayan her yükselişte her an satışı beklemek doğru olacaktır.

GBPUSD [Pound Dolar] Teknik Analiz

GBPUSD paritesinde negatif görüntü devam ediyor. Sürekli bir satış baskısına maruz kalan paritede şuan fiyat 1.5485 seviyelerinde. Dün geceden beri bu seviyelerde bir sıkışma yaşayan GBPUSD, 1.5450 seviyesinin üzerinde kalıcı olabildiği sürece yukarı yönde bir yükseliş deneyecektir. Ancak yukarı yönde sert bir yükseliş olarak beklemediğimiz hareket için 1.5520 seviyesindeki direnç seviyesine takılacağını söyleyebiliriz. Yukarı yönde kalıcı bir yükseliş için 1.5640 seviyesinin alışması gereken paritede, bu seviyelere kadar olan yükselişler bir satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

 

XAUUSD [Altın Dolar] Teknik Analiz

Altın tekrar yukarı yönde bir atak hareketi yapmış durumda. Dün en düşük 1531 seviyesinden başlayan yükseliş hareketi 1569 seviyesine kadar devam etmiş görünüyor. Şu an tam 1562 seviyesinde olan altın destek seviyesinin üzerinde bulunuyor. Bu seviyeden başlayan yükseliş hareketi 1572 seviyesine kadar bir alımın devamını sağlayabilir. Yukarı yönde altının esas hedefi 1582 seviyesini kırıp 1600lerin kapısını zorlamak. Ancak 1562 den başlayacak bir satış hareketi 1550 nin de altına inerse, tekrar 1530 lar tekrar denenebilir.

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu