VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

30 Mayıs 2012 Forex Bülteni

Piyasa Gündemi

Küresel Piyasalardaki Avrupa kaynaklı kriz endişeleri yine panik havasına dönüşmüş durumda. Başroldeki Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması halinde sadece Avrupa’nın değil bütün Uluslararası Piyasaların tehdit altında olacağının düşünülmesi zaten bir kaos ortamı yaratmış durumda. Bunun endişesini yaşayan yatırımcılar Euro pozisyonlarından çıkmaya devam ediyor. Yunanistan’ın haricindeki bir diğer ülke de İspanya. Özellikle dün bu ülkeden gelen açıklamalar piyasalarda buz etkisi yaratmış durumda. İspanya Bankalarının ödenmeyen emlak kredileri ile başının dertte olduğunun ve İspanya’nın bankalardan imar şirketlerinden kaynaklanan kayıplarını karşılamak için kenara daha fazla para koymalarını istediği açıklandı. Bunun ardından İspanya Başbakanı Mariano Rajoj’un İspanya Bankacılık sisteminin AB tarafından kurtarılamayacağını söylemesi ve piyasalarda İspanya’nın Yunanistan ve Portekiz gibi kurtarma istemek zorunda kalmaktan çekindikleri yönündeki görüşlerin artması sıkıntının büyümesine sebep olmuş durumda. Şuan Yunanistan’ın önünde seçimler var. Seçim sonrası durumun kademeli olarak düzelme ihtimali bulunsa da İspanya için durum bu şekilde gitmeyecek gibi görünüyor. Son olarak da ECb’den İspanyol Bankia’nın 19 Miyar Euroluk semayelendirilmesinin ECB’nin imkanlarının kullanarak fonlanması için izin çıkmadığını görüyoruz. İspanyanın üçüncü büyük bankası Bankia’nın geldiği durum ile alakalı Yoğun baskı altında olan ve bankaların denetimi konusunda yeterinde özenli davranmadığı düşünülen İspanya Merkez Bankası Başkanı Ordonez, görevi erken bırakıyor. Piyasalara düşen bu kötü haber yağmuru panik durumuna sebep olmuş durumda. Haber takvimine bakacak olursak, bugün gelecek irili ufaklı bir çok haber olmasına rağmen, aşkam üzeri AB Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşmasını takip edeceğiz. Yarın ve Cuma günü haber takviminin hareketli olacağını düşünürsek, bugün gün içi işlem yapılmasını tavsiye ederiz.

 

EURUSD [Euro Dolar] Teknik Analiz

İspanya’dan gelen olumsuz açıklamaların yarattığı stres, paritede Temmuz 2010’dan beri en düşük seviyenin görülmesine sebep olmuş durumda. Başlayan bu panik durumu ile morallerin iyice bozulduğu piyasalarda, EURUSD şuan 1.2463 seviyelerinde fiyatlanıyor. Şuan için öne önemli destek seviyesi 1.2425 seviyesi görünüyor. Bu seviyenin üzerinde tutunamayan parite, görüntüde sıkıntının şiddetinin artmasına neden olacaktır. 1.2425 seviyesinin aşağı yönde kırılması 1.2405 seviyelerine kadar satışın devamını sağlayacaktır. Yukarı da ise 1.2530 seviyesinin üzerine çıkılmadığı sürece satışın devam edeceğini söyleyebiliriz.

 

Destek 1 : 1,2460
Destek 2 : 1,2425

Destek 3 : 1,2405

Destek 4 : 1,2390

Direnç 1 : 1,2505

Direnç 2 : 1,2530

Direnç 3 : 1,2570

Direnç 4 : 1,2595

 

USDJPY [Dolar Yen] Teknik Analiz
Mart sonundan beri paritede hala satış kanalının hala içerisinde devam ediyoruz. Şuan bir sıkışma yaşayan paritede 79.70seviyesinin altında alıcıların isteksiz olduğu ve satış baskısının oluştuğu görülüyor. Yukarı yönde bir güç oluşması için 79.70 seviyesinin aşılması ve 80.40 direncinin hacimli bire şekilde geçilmesi gerekir. Aşağıda ise 79.20 desteği hala önemini korumakta. Bu seviyenin altına inecek fiyat, yeni satış kanalları ile karşılaşmamıza neden olacaktır.

 

GBPUSD [Pound Dolar] Teknik Analiz
GBPUSD paritesi geçen hafta Perşembe gününden beri üzerinde sıkıştığı 1.5635 seviyesinin altına inmiş durumda. Satış baskısının devam ettiği bu paritede 1.5600 seviyesine kadar devam edecek satışlar görebiliriz. 1.5600 seviyesinin altında yeni satış kanallarının oluşacağı parite, 1.5520 aşağıdaki en güçlü destek görünüyor. 1.5650 seviyesinin altında kaldığı sürece güçlü alımları göremeyecek durumdayız. Özellikle Avrupa’daki sıkıntıların boyutunun arttığı bu günlerde, İngiltere’den olumlu açıklamalar gelmediği sürece yukarı yönde bir güçten bahsetmek mümkün görünmüyor.

 

 XAUUSD [Altın Dolar] Teknik Analiz

Altına 1582 direnci geçit vermedi. Pazartesi gününden beri bu seviyeyi sürekli deneyen altın, dün akşamüzeri İspanya’dan gelen olumsuz açıklamalarla endişelerin dozunun artmasından dolayı bu seviyeden satış hareketi ile karşılaştı. Bu satışın 1547 seviyesine kadar devam ettiğini görüyoruz. Şuan 1551 seviyesinde olan altın, 1552 nin üzerinde kalıcı olabilirse özellikle 1558 seviyesinin aşılması durumda yukarı yönde güç deneyecektir. Ancak 1550 seviyesinin altında kalındığı sürece yatırımcılar en iyi fiyatı yakalamak için alıma girme konusunda beklemede olacaklar diyebiliriz.

 

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu