VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

30.05.2011 İmkb Vob Teknik Yorum

Geçen hafta üzerinde sıklıkla durduğumuz stop loss seviyeleri aşağı yönlü kırıldı ve haftalık kapanışlar teknik anlamda sat sinyalini üretti. IMKB100’deki SL noktamız 62,500 altında kapanış yapan IMKB100’ün yanı sıra Vob tarafında bu kapanış SL olarak verdiğimiz 76,500 seviyesinin çok daha altında 1000 puan daha aşağıda 75,525 uzlaşması ile haftayı kapatmıştık. Teknik görünüm net şekilde piyasanın aşağı yönelmesini teyit etmekte. Gerek piyasanın artık 200 günlük HO seviyelerinin altında oturuyor olması gerekse 22 günlük HO’nın 50 günlük HO seviyesini aşağı yönlü kırması ve ayrıca orta-uzun vadeli kanal altında 10 gündür kapanış yapıyor olmamız piyasadaki satıcılı yönlü baskıyı teknik anlamda da işaret etmiş durumda. Özellikle vob tarafında (70,000-87,000) dalgasındaki 17bin puanlık yükselişin fibonacci geri düzeltmesindeki alımların %61,8’nin geri verilmesi ve şuan altında fiyatlamaların geçiyor olması piyasadaki teknikçileri son derece tedirgin etmiş durumda. Çünkü bu tedirginliğin sebebi 28 aydır devam eden uzun vadeli yükseliş ile 21 aydır devam orta vadeli yükselen trendin artık sonundamıyız sorusunun cevabı aranmakta. Bu yükselen trendin sonlanmasını iç etkenlerden daha çok yine dış etken olarak Avrupa’da yaşanabilecek büyük bir kriz tetikleyecektir. Bu da Lehman Brothers iflasından daha büyük etkileri olacak olan tek sebep Yunanistan’ın default olması durumudur. Fransız ve Alman bankalarının çoğunluğunu taşıdığı Yunan devlet tahvillerinin bu bankları büyük krize sokacağı ve hali hazırdaki kaygan zeminde duran Portekiz ve İspanya’nın bu domino etkisi altında kalacağı açıkça ortadadır.

Bu risklerin eşiği altında piyasada orta-uzun vadeli görünüm açısından sert bir düzeltme yaşandı. Fakat piyasa bu noktadan itibaren devam deyip düşen bir trend içine mi girecek yoksa kanal diplerinden hızlı bir yükselişemi girecek. Bu sorunun cevabını kimse bilmemekle birlikte Türkiye’de 12 haziran sonrası seçim sonucu zaten çok uzun zamandır belli olan ancak yeni hükümetin kaç milletvekili ile partilere dağılacağı sorusunun cevabına göre piyasanın kendisine yön çizmesi beklenmekte. Seçim sürecinde son iki haftaya girilmesiyle birlikte yine haziran ayı içerisinde IMF’nin yeni kredi dilimini Yunanistan’a verip vermeyeceği belirsizlikleri ortadan kalkana kadar zorlu bir süreç piyasaları beklemekte. Dolayısıyla haziran ayı aslında bir çok bilirsizliklerin ortadan kalkacağı ay olma özelliğini taşımakta.

Sonuç olarak çok fazlasıyla gri bir tablonun içindeyiz. Piyasa oyuncuları için teknik anlamda geçen hafta SL olduğumuz seviyelerin üzerine çıkılması durumunda yeniden uzun yönlü pozisyonlar açılabilir. IMKB100’de 62,500 üzerinde, Vob tarafında ise 76,500 üzerinde kalıcı olunması durumunda pozitif görünümümüzü koruyacağız. Çünkü günlerdir devam eden düzeltme hareketinin çıkışı beklenenden çok daha hızlı olabilir. SL seviyelerinin üzerine çıkamadığımız her durumda ise piyasada kademeli aşağı yönlü baskının devam etmesi beklenebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu