VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

3 Nisan Euro /Usd ve altın analizi

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD ekonomisinin hızlandığını, ancak henüz faiz artışlarından konuşmak için bir hayli erken olduğunu söyledi. Bir Amerikan televizyonuna röportaj veren Fisher, büyümenin olumlu, doğru yönde ve hız kazandığını, fakat henüz o kadar dirençli olmadığını belirtti. Fisher, bu sebeple şimdiden sıkılaştırmadan tartışılamayacağını aktardı.
EUR/USD

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD ekonomisinin hızlandığını, ancak henüz faiz artışlarından konuşmak için bir hayli erken olduğunu söyledi. Bir Amerikan televizyonuna röportaj veren Fisher, büyümenin olumlu, doğru yönde ve hız kazandığını, fakat henüz o kadar dirençli olmadığını belirtti. Fisher, bu sebeple şimdiden sıkılaştırmadan tartışılamayacağını aktardı. İstihdamdan talep yaratılıp yaratılmayacağının henüz bilinmediğini, sinyallerin buna işaret ettiğini, ancak kesin bir tahminde bulunulamayacağını vurgulayan Fisher, yüksek benzin fiyatlarının, diğer maddelerdeki düşük fiyatlarla dengelenmiş olduğunu savunan Dallas Fed Başkanı, bu sebeple henüz çok ciddi bir enflasyonist baskının olmadığını ifade etti. Fed’in ekonomiyi teşvik etmek için yapması gereken her şeyi yapmış olduğunu söyleyen Fisher, şu anda sistemde çok fazla likidite bulunduğunu, bu sebeple bir kriz olmadığı sürece daha fazla ekleme yapmanın gereksiz olduğunu belirtti ve şimdilik bekleyip görme politikasında kalınması gerektiğini söyledi.

EUR/USD paritesi dün 1,3277 desteğine kadar geriledikten sonra bu destekten aldığı güçle yeniden yukarı yönlü hareket gerçekleştirmektedir. Teknik görünüme baktığımızda kısa vadeli zirve noktaları test etme girişiminde bulunsa da satış baskısı neticesinde çıkışlar sınırlanmaktadır. Bu çıkışı gerçekleştirebilmesi için daha önce de belirttiğimiz 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3406 üzerinde günlük kapanış gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğer parite günlük kapanışını bu direncin üzerinde kapanış gerçekleştirirse önümüzdeki günlerde daha net yükselişler gözlemleyeceğimiz gibi paritenin 1,3625 direncine çıkışı görülebilir. Ancak bu yükselişler paritenin uzun vadeli yönünü değiştirecek yükselişler olması beklenmemektedir. Çünkü Euro bölgesinden gelen haberlerin Euro’yu değerlendirmesi kısa vadeli etki yarattığı gibi Dolar endeksinde de düşüşlerin geçici olduğunu söyleyebiliriz. Uzun vadede ise Euro bölgesi için sorunların devam edeceğini, buna ilaveten Dolar Endeksinde de yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Bütün bunları birleştirdiğimizde ise uzun vadeli tek senaryo kalmaktadır. Bu senaryo da paritenin 1,3625 direnci altında kaldığı müddetçe düşüş baskısının devam edeceğidir. Şuanda parite hangi noktadan tekrar satış baskısına maruz kalacağına karar veremedi. 1,3625, 1,3510, 1,3406 çok önemli ve güçlü dirençler olarak belirlenmiştir. Bu seviyeler dışında da haftalık kapanışın hangi seviye de olacağı önemlidir. Eğer parite 1,3250 desteği altında haftalık kapanış yaparsa kısa vadeli yükseliş baskısının sonlandığından bahsedebiliriz. Günlük olarak baktığımızda EUR/USD paritesi için 1,3305 desteğinin önemli olduğu ve bu destek üzerinde 1,3406 seviyesine kadar yükselişlerin gözlemleneceğini söyleyebiliriz. Eğer 1,3305 desteği kırılırsa düşüşlerin sertleşebileceğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde gelecek olan haberler paritenin seyrini etkileyebilir. Bu nedenle de makro-ekonomik haberlerin gün içerisinde takip edilmesi gerekmektedir.

PİVOT; 1,3305 DESTEK; 1,3305-1,3275-1,3250 DİRENÇ; 1,3360-1,3385-1,3420

ALTIN

Gloom, Boom ve Doom raporunun yazarı ünlü yatırımcı Marc Faber, piyasalar için felaket tablosu çizdi. Hükümetlerin kurtarma ve gevşek para politikalarının, sağlam bir ilerleme yaratmayacağını söyledi. Bu politikaların enflasyon oranlarını sıçratacağının ve ekonomiyi dibe vurduracağının altını çizen Faber, varlıklı yatırımcıların da yatırımlarının yarısının eriyeceğini öngördü. Fed, teşvikler kapsamında ekonomiye trilyonlarca Dolar pompalarken, Beyaz Saray da büyümeyi desteklemek için yüksek oranlı harcamalarda bulundu. Ancak hükümet ekonomiyi sonuna kadar parayla satın alarak büyütemez ve ödemeler de er ya da geç gelecek. Birçok yatırımcı ve uzman bu destek gittiğinde ve özellikle de enflasyon oranları arttığında, ekonomi ve piyasaların sert bir gerilemeyle karşı karşıya kalacağını, yatırımcılarda çok yüksek oranlarda kayıplara neden olacağını düşünüyor.

Sarı maden haftanın açılış gününde gün içerisinde 1663’den 1684 dolar seviyesine doğru atak başlatmış ve beklentilere cevap vermeye çalışmaktadır. Genel olarak uzun vadeli yükseliş beklentimizi koruduğumuz sarı maden acaba 1708 direncini geçebilecek mi? Yükselişlerin devam etmesi için bu direncin geçilmesi gerektiğini aksi takdirde yeniden kar realizasyonlarına maruz kalacağını söyleyebiliriz. En son 1800 ve 1700 dirençlerini geçemediği için kar satışlarına maruz kalan sarı maden yine aynı senaryoyu tekrarlayacak mı? Yoksa bu sefer 1700 ve 1800 dolar seviyelerini kolaylıkla geçecek mi? Teknik olarak baktığımızda haftalık olarak geri çekilmelerin gözlemlenmesi beklenirken yine de sarı madenin günlük hareketlerine dikkat etmek gerekmektedir. Eğer sarı maden 1708 seviyesinin üzerine çıkabilirse tepki satışlarının sonlanacağını ve artık alım işlemlerine devam etmemiz gerektiğini söyleyebiliriz. Eğer altın 1708 direncini geçemezse kar realizasyonları devam edecektir ve hedef olarak kısa vadede 1665 orta vade de ise 1648 ve 1628 dolar seviyeleri belirlenmiştir.

PİVOT; 1671 DESTEK; 1671-1665-1659 DİRENÇ; 1685-1692-1697
Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu