VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

29 Mayıs Gün İçi Piyasa Özeti

Piyasa Özeti
Küresel Piyasalarda başrolde yine Avrupa’nın problemli ülkeleri olan Yunanistan ve İspanya var. Krizin odak noktasındaki Yunanistan’ın Euro’dan çıkma ihtimali sadece Avrupa’yı değil bütün uluslararası piyasaları tehdit eder durumda. Yunanistan’ın Euro’dan çıkışına dair yaratılan senaryolar yatırımcıların buz kesmesine ve Euro poziyonlarını azaltmasına sebep olmuşlar durumda. Diğer bir ülke olan İspanya’da ise bankalar için en büyük sıkıntı ödenmeyen emlak kredileri. İspanyol bankaları ödenmeyen emlak kredilerinden kaynaklanan riskleri tolere etmeye çalışıyor. İspanya ise bankalardan, imar şirketlerinden kaynaklanan kayıplarını karşılamak için kenara daha fazla para koymalarını istiyor. Avrupa’daki sıkıntılı ülkelerden bu açıklamalar gelirken, Avrupa’da en sağlam duran ülke olan Almanya’dan olumsuz verileri takip ettik. Almanya’da mayıs ayında TÜFE geçici rakamlarla yüzde 0,2 azaldı, yıllık artış ise yüzde 1,9 olarak gerçekleşti. ABD’de ise tüketici güveni Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde gerileyerek dört ayın en düşüğüne indi. ABD tüketicileri arasındaki güven, ABD halkının istihdam piyasası konusunda daha kötümser hale gelmeleri ile birlikte, Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde gerileyerek son dört ayın en düşük seviyesine indi. Bütün piyasalardan olumsuz verilerin açıklanması, küresel piyasalarda tekrar bir panik havası yaşanma ihtimalini de doğurmuş durumda. Günün geri kalan kısmında piyasaların beklediği önemli bir veri bulunmuyor. Yarın AB Başkanı Draghi’nin konuşmasını takip edeceğiz. perşembe ve cuma günü de haber takvimi yoğun olacağından dolayı hareketli geçecek bir piyasa izleyeceğiz

Euro Dolar
Avrupa’da sıkıntıların merkezinde olan iki ülke Yunanistan ve İspanya bugün yine sahnedeydi. Özelikle İspanya ‘dan açıklanan Perakende Satışlar verisinin beklenen seviyeden çok az açıklanmasının ardından, İspanya’daki bankaların emlak kredileri ile başının dertte olması haberleri bölgede endişeleri arttırmış durumda. Yunanistan tarafında ise Euro’dan çıkma ihtimalinin küresel ekonomiye sıçraması yolundaki düşünceler piyasalarda tekrar satış baskısı oluşmasına sebep olmuş durumda.

Pound Dolar

Geçtiğimiz hafta Perşembe gününden bu yana, 1.5635 – 1.5750 bandında sıkışan bir parite izliyoruz. Özellikle Yunanistan sıkınıtılarının bütün Avrupa’yı etkilemiş olmasından dolayı değer kaybeden pound, satış baskısından kurtulamamış durumda. 15635 seviyesinin altına inecek fiyat, zaten karanlık olan görüntüyü hepten siyaha çevirebilir. 1.5750 direncinin altında kalancak bütün yükselişler yatırımcı için satış fırsatı doğuracaktır.

DolarYen


Mart sonundan beri USDJPY paritesinde aşağı yönde satış kanalı içerisinde devam ediyoruz. Dün gece Japonya’dan açıklanan İşsizlik Oranı verisi beklenen seviyeden fazla gelince, dolar karşısında değer kaybeden yen, paritenin yatay yönde sıkışmasına sebep olmuş durumda. Şuan için 79.50 seviyesinde olan paritede, hala 79.20 seviyesinin üzerinde seyrediyoruz. 79.70 seviyesi şuanda en önemli direnç noktası görünüyor. Bu seviyeyi geçemeyen parite her an satış baskısıyla karşı karşıya kalabilir. 79.70 seviyesinin üzerinde seyredecek fiyat, 80.05i aşmayı başarabilirse yukarı yönde güç toplamayı başarmış olacaktır.

Altın


Yukarı yönde heveslenmiş bir altın izliyoruz. Geçen cuma 1550 seviyelerini kendine destek alan altın yukarı yönde yükselişine devam ediyor. Şuan 1581 seviyesinde olan altın 1572 seviyesinin üzerinde kalabildiği sürece sürekli yukarı yönü deneyecektir. 1590 seviyesini geçebilirse rahat bir nefes alacak altın için esas hedef 1600ü geçebilmek. 1600ün üzerinde alım iştahının da kabaracağını düşünürsek, 1600 – 1605 seviyesinde bir süre taban oluşturabilecek altın için bir sonraki hedef 1620 seviyesi olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu