VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

21-25 Mayıs Haftası Euro/USD ve Altın Analizi

EUR/USD paritesi geride bıraktığımız hafta gerek Tarım Dışı İstihdam gerek İstihdam Talepleri gerekse Avrupa Merkez Bankası başkanı Draghi’nin yapmış olduğu konuşma neticesinde 1,3290 direncinden başlatmış olduğu satıcılı seyri 1,3079 seviyesine kadar sürdürmüş ve kapanışını 1,3082 seviyesinde gerçekleştirmiştir.

EUR/USD

 

EUR/USD paritesi Cuma günü göstermiş olduğu performans ile 12 yıldır devam eden kanal içerisinde kalmayı başaracak mı yoksa cuma günü yaşanılan düzeltme yükselişi sonrasın normal seyir olan düşüşlere devam edecek ve kanalın alt noktasını kırarak down trend devamlılığı sinyallerini bize verecek mi?

Genel olarak baktığımızda düşüş beklentimizin devam ettiği EUR/USD paritesinde özellikle de kanalın alt noktası olan (2012 yılı dip noktası) 1,2620 desteği paritenin önümüzdeki 6 aylık süreçte hangi yolda hareket edeceğini gösterecek en önemli seviyedir. (EUR/USD’da hedef 1,20 mi yoksa 1,40 mı?) Teknik olarak baktığımızda eğer parite 2012 yılı dip noktasını da kırabilirse var olan düşüş baskısının onaylanacağını ve paritenin 1,20**’li seviyelere düşüşünün habercisi olarak uzun vadeli düşüş beklentisi içerisinde olanları sevindirecektir. Ancak parite kanalın alt noktası olan 1,2620 desteğini kıramazsa işte o zaman uzun vadeli yukarı yönlü beklenti oluşacağından parite de sert yükselişler gözlemleyebiliriz. 12 yıldır devam eden kanalın kırılıp kırılmadığını önümüzdeki günlerde gelecek olan veriler neticesinde anlayabileceğiz. EUR/USD paritesinde uzun vadeli işlem yapmak istiyorum diyenler için çok önemli fırsatın olduğu bir haftaya girmiş bulunmaktayız.

NOT: Cuma günü EUR/USD paritesi 1,2640 seviyesine kadar geriledi ancak 12 yıldır devam eden kanalın alt noktasını kıramadı. Bu durum kanalın ne denli güçlü olduğunun göstergesidir ve bu durum satıcıların işini biraz daha zorlaştıracak gibi gözükmektedir.

 

ALTIN

1526 dolar seviyesine kadar gerilediğinde bile yükseliş beklentimizi kararlılıkla sürdürdüğümüz altın beklentilerimize cevap vererek yukarı yönlü hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak baktığımızda geçmişteki fiyat hareketlerinden etkilenen ve yeniden 1520 dolar üzerinde kalan altın da yükselişlerin devam edebilmesi için tek bir direnç kalmıştır. Bu direnç 1621 olarak belirlenmiştir. Eğer altın 1621 direncini de geçebilirse yukarı yönlü hareketler netleşecektir. Çünkü 1621 dolar direnci haftalık grafikte yükseliş trendinin başlangıç noktası olarak belirlenmiştir. Bu direncin üzerine çıkması yeniden kanal içi hareketlerin oluşacağı yönündeki beklentimizin devam edeceği anlamına gelmektedir. Diğer bir yandan da altın’ın üçgen formasyonunda yer aldığını ve 1520 üzerinde kaldığı için mevcut formasyonun devam etme ihtimalini yükseltmektedir. Bu nedenle de üçgen formasyonunun devam etmesi halinde hedef olarak formasyonun üst noktası olan 1697 dolar direnci hedef olarak belirlenebilir. Uzun vadeli hedefimiz ise 1520 dolar desteği üzerinde kaldığı müddetçe 1690 ve 1800 seviyeleri hedef olarak belirlenmiştir.

Genel olarak piyasalara baktığımızda özellikle EUR/USD,GBP/USD,Brent Petrol,Ham Petrol, Dolar Endeksi,Altın, Dow Jones, S&P, Dax ve Nasdaq gibi finansal varlıkların çok kritik noktalarda yer aldığını ve şuanda da karar aşamasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle de oluşacak trend de yer almak her zaman kazançlı işlemler oluşturmanızda size destek olacaktır. Unutmayınız ki trende yönelik açılan her pozisyon sizi başarıya götürecek en önemli unsurdur. Akıntıya karşı işlem açanlar da muhakkak zarar etme potansiyeli ile karşı karşıya kalacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu