VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

14 Aralık Euro/Usd ve Altın analizi

Euro Bölgesi’ndeki borç sorunu çeken ülkelerin tahvil fiyatlarının düşmesiyle, Avrupalı bankaların Asya’daki varlıklarda satışa geçebileceğini söyleyen Brown Brothers Harriman&Co.’nun analistlerinden Marc Chandler, bu durumun gelişen piyasalardaki hisseleri aşağı çekebileceğini, Euro’yu ise destekleyebileceğini belirtti. Döviz stratejisti olan Chandler, Bloomberg’de katıldığı bir radyo programında Euro’nun hâlâ daha bir şekilde sağlam kalabilmesinin sebebinin, Avrupalı bankaların paralarını gelişen piyasalardan, ülkelerine döndürebileceği düşüncesi olduğunu savundu.

 

EUR/USD

Euro Bölgesi’ndeki borç sorunu çeken ülkelerin tahvil fiyatlarının düşmesiyle, Avrupalı bankaların Asya’daki varlıklarda satışa geçebileceğini söyleyen Brown Brothers Harriman&Co.’nun analistlerinden Marc Chandler, bu durumun gelişen piyasalardaki hisseleri aşağı çekebileceğini, Euro’yu ise destekleyebileceğini belirtti. Döviz stratejisti olan Chandler, Bloomberg’de katıldığı bir radyo programında Euro’nun hâlâ daha bir şekilde sağlam kalabilmesinin sebebinin, Avrupalı bankaların paralarını gelişen piyasalardan, ülkelerine döndürebileceği düşüncesi olduğunu savundu. Chandler, “gariptir ki, Avrupa’daki soru büyüdükçe, Avrupa’ya dönen para da artıyor” dedi.

EUR/USD paritesi gün içerisinde psikolojik bir destek olan 1,3000 desteğinden aldığı güçle 1,3063 seviyesine çıkmış ancak İtalya’nın düzenlediği tahvil ihalesi sonucunda tahvil faizlerinde yaşanılan yükselişler nedeniyle Euro değer kaybetmiştir. Bu nedenle 1,3065 seviyesi üzerinde tutunamayan parite buradan başlattığı satışlarla 1,30 seviyesinin altına düştü ve gün içerisinde 1,2986 seviyesine kadar geriledi. EUR/USD paritesi için 1,2950 seviyesi önemli bir destek olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer parite 1,2950 desteğinde tutunabilirse düzeltme yükselişlerine devam etmesi ve 1,33 seviyesini hedeflemesi gözlemlenecektir. Ancak düşüş trendinin devam etmesi paritedeki yükselişleri hacimsiz bırakmakta ve satışları yoğunlaştırmaktadır. Bu yüzden de 1,2950 desteğini kırarak 1,2870 ve 1,279 seviyelerini hedeflemek isteyecektir. Christmas tatilinin yaklaşması nedeniyle paritede oluşabilecek agresif hareketlere dikkat etmek ve muhakkak trend yönünde işlem girme stratejisini benimsemek gerekmektedir.

PİVOT; 1,3100
Destek; 1,2950–1,2870– 1,2790 


Direnç; 1,3070– 1,3160– 1,3240 


 

ALTIN

Ekonomist Dennis Gartman’a göre altın ayı piyasasına giriyorken külçe pozisyonlarını nakite çevirmek isteyen piyasa oyuncuları sebebiyle de altının onsunun 1475 doların altını görmesi çok kolay. “Gerçek bir ayı piyasası başlarken boğa piyasasının ölümüne şahitlik ediyoruz.” diyen Gartman, “Eylülün başından beri altın yeni bir yükseliş yakalayamadı. Her bir yükseliş bir önceki yükselişin altında kaldı ve Çin’in geçtiğimiz haftalarda agresif altın alımları yapmasını beklemiyor oluşumuza rağmen şu an biz de yeni ara düşüşün bir önceki düşüşün altında kaldığını görüyoruz.” açıklamasında bulundu. 2011 yılının ilk 10 ayında Hong Kong’tan Çin’e giren toplan altın miktarı 286,8 tona ulaşırken bu rakam bir yıl önceki rakamı 3’ten fazlasına katladı. Bu alımların altın fiyatlarını uçurması beklenirken altın derinlere daldı. “Traderlığın en eski kurallarından biridir: Yükseliş haberlerine cevap vermeyen ya da veremeyen bir piyasa boğa piyasası değil ayı piyasasıdır.” diyen Gartman, “Bu haber tamamen bir boğa piyasası haberiydi fakat ayı piyasasıymış gibi tepki geldi.” yorumunda bulundu.

Sarı maden 1750 dolar seviyesinden başladığı tepki satışlarına devam etmekte ve gün içerisinde 1622 dolar seviyesine kadar yaklaşmıştır. Eğer sarı maden 1620 desteğini kırabilirse gün içerisinde 1590 dolar seviyesinin test edilmesi gözlemlenebilir. Altın için 1590 dolar seviyesi kritik olmakla birlikte bu destek üzerinde tutunması durumunda tekrar yükselişler devamını getirmesi ve 17**’lü seviyeleri görmesi beklenmektedir. Ancak eğer altın 1620 dolar desteğini kırabilirse 1490 seviyesine doğru yeni bir atak başlatabilir. Christmas nedeniyle pozisyonların kapatılması ile birlikte düşüşlerine devam eden altında kısa vadeli satış baskısı devam etmektedir.

 

PİVOT; 1660
Destek; 1620–1607– 1590 


Direnç; 1645– 1670– 1690 


 • 15:30   CAD                Yeni Motorlu Araç Satışı (Aylık)
 • 15:30   USD               İthalat Fiyat Listesi (Aylık)
 • 15:30   CAD                İmalat Nakliyatları (Aylık)
 • 15:30   CAD                Önemli Göstergeler (Aylık)
 • 17:30   USD               Benzin Stokları
 • 17:30   USD               Ham Petrol Envanterleri
Sosyal Ağlarda Paylaş:
 • Facebook
 • Twitter
 • FriendFeed
 • Google Bookmarks
 • Google Buzz
 • email
 • StumbleUpon
 • LinkedIn
 • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu