VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

13 Aralık Euro/Usd ve Altın analizi

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının, Fransa’nın ”AAA’ olan notunu düşürmesi halinde, işlerinin biraz daha zorlaşacağını, ancak bunun da üstesinden gelebilecek güçte olduklarını söyledi. Le Monde gazetesinin sorularını yanıtlayan Sarkozy, Fransa’nın notunu düşmesi halinde, ”Bu durum ilave bir sorun olur, ancak üstesinden gelinemeyecek bir durum olmaz”diye konuştu. Sarkozy, ”notumuzu düşürürlerse, bunu soğukkanlılıkla karşılarız, bu ilave bir sorun olur, ama üstesinden gelinemez bir durum olmaz.

EUR/USD

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının, Fransa’nın ”AAA’ olan notunu düşürmesi halinde, işlerinin biraz daha zorlaşacağını, ancak bunun da üstesinden gelebilecek güçte olduklarını söyledi. Le Monde gazetesinin sorularını yanıtlayan Sarkozy, Fransa’nın notunu düşmesi halinde, ”Bu durum ilave bir sorun olur, ancak üstesinden gelinemeyecek bir durum olmaz”diye konuştu. Sarkozy, ”notumuzu düşürürlerse, bunu soğukkanlılıkla karşılarız, bu ilave bir sorun olur, ama üstesinden gelinemez bir durum olmaz. Önemli alan, ekonomik politikamızın itibarı ve harcamalarımızı kısma stratejisi konusundaki kararlılığımız. Kredi notunu düşürülmesi konusu sadece Fransa’yı ilgilendirmiyor. Bu bütün Avrupa’ya yayılma riski olan bir sorun. Biz de zaten hepimiz durumunu kontrol altına alabilmek için çalışıyoruz. ”dedi.

EUR/USD paritesi uzun bir aradan sonra tekrar 1,3210 seviyesinin altına düştü ve ekim ayının zirvesi olan 1,3145 seviyesine yaklaştı. Bunun temel nedenlerinden birisi kredi derecelendirme kuruluşlarının Avrupa ülkelerinin kredi notunu düşürebilme korkusu ile Avrupa’da yapılan toplantıların neticesinde atılan somut adımların yetersiz kalması olarak değerlendirilebilir. Teknik olarak da düşüş trendi içerisinde hareket ettiğini ve yaşanılacak olası yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtmiştik. EUR/USD paritesi gece saatlerinde 1,3162 seviyesine kadar geriledi ve buradan tekrar toparlanarak 1,32 seviyesinin üzerine çıkmak istemektedir. Hala daha satış baskısının olduğunu ancak bu düşüşlerin yorulma süreceğine girdiğini indikatörler neticesinde görebiliyoruz. Eğer parite tepki alımı gerçekleştirirse 1,3260 ve 1,3330 seviyelerinin görülmesi kolaylaşacaktır. Ancak teknik göstergelerin ve beklentilerin düşüş olmasın paritenin ekim ayının zirvesi olan 1,3145 desteğini kırmasına neden olabilir. Böyle bir durumda ise 1,3020 ve 1,2950 seviyeleri hedeflenecektir. Trader’ların christmas nedeniyle yeni pozisyon eklememesi var olan satış baskısının sürmesine katkı sağlayabilir. Özellikle de yılsonu rallisi nedeniyle ABD ve Avrupa borsalarında yaşanılan yükselişlerin kredi derecelendirme kuruluşları neticesinde son bulması paritenin gerilemesini tetiklemiştir. Eğer S&P ve Dow Jones endeksleri 200 günlük hareketli ortalamanın altına düşer ve bu seviyenin altında günlük kapanış gerçekleştirirlerse o zaman paritedeki düşüşlerin hızlanması kaçınılmaz olacaktır.

PİVOT; 1,3280
Destek; 1,3150–1,3120– 1,3050


Direnç; 1,3225– 1,3260– 1,3340


ALTIN

Yükselen Dolar’ın değerli metal talebini azaltmasıyla Altın iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Moodys’in Avrupa zirvesinden “kararlı” sonuçların çıkmamasını gerekçe göstererek Avrupa Birliği ükelerinin kredi notlarını gözden geçireceğini açıklamasıyla Dolar Euro karşısında değer kazandı. Hedge fonlar ve diğer para yöneticileri ise 3 hafta içinde ilk kez yüksek fiyatlar için bahislerini artırdı. MKS Finance’te üst düzey yönetici olan Afshin Nabavi, “Dolardaki yükseliş elbette temel neden. Sene sonuna yaklaşıyoruz ve traderlar yeni pozisyonlar açmıyor. Yılsonundan önce likidasyon olabilir” dedi.

Yılsonu rallisi nedeniyle Avrupa ve ABD borsalarında yaşanılan yükselişler kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklaması sonrasında yerini düşüşlere bıraktı. ABD borsalarında yaşanılan düşüşler neticesinde değer kazanan dolar altın fiyatlarının gerilemesine neden oldu. Önce 1691 daha sonra 1671 ve şimdi de 1662 dolar desteklerinin kırıldığı sarı maden için düşüşlerin devam edebilmesi 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1647,30 seviyesinin kırılmasına bağlı olarak değişmektedir. Özellikle günlük kapanışını bu seviyenin altında gerçekleştirirse 1590 -1600 arası alım pozisyonları için ilk seviye olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer altın 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1647,30 seviyesinin üzerinde günlük kapanış gerçekleştirirse sarı madende yaşanılan düşüşlerin kısmen sonlandığını ve yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Makro-ekonomik haberlerin etkisi nedeniyle bugün altın fiyatlarında sert hareketler gözlemlenebilir.

PİVOT; 1671
Destek; 1647– 1640 – 1630
Direnç; 1668– 1678 – 1691
Günlük Global Ekonomik Takvim

 • 11:30   GBP                DCLG House Price Index (Yıllık)
 • 11:30   GBP                Çekirdek CPI (Yıllık)
 • 11:30   GBP                RPI (Yıllık)
 • 11:30   GBP                CPI (Yıllık)
 • 12:00   EUR                ZEW Ekonomik Hassasiyet
 • 12:00   EUR                Alman ZEW Ekonomik Kanısı
 • 14:30   USD               NFIB Küçük İşletme İyimserlik Endeksi
 • 15:30   USD               Perakende Satış (Aylık)
 • 15:30   USD               Çekirdek Perakende Satışları (Aylık)
 • 17:00   USD               IBD/TIPP Ekonomik İyimserlik
 • 17:00   USD               İşletme Stokları (Aylık)
 • 21:15   USD               FOMC Beyanatı
 • 21:15   USD               Faiz Oranı Beyanatı
Sosyal Ağlarda Paylaş:
 • Facebook
 • Twitter
 • FriendFeed
 • Google Bookmarks
 • Google Buzz
 • email
 • StumbleUpon
 • LinkedIn
 • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu