VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

12-16 Mart Haftası EURO/USD ve Altın Analizi

EUR/USD

EUR/USD paritesi 2012 yılına hızlı bir başlangıç yapmış ve 1,2620 seviyesinden başlattığı yükseliş eğilimine 1,3485 ile sonlandırmıştır. Yaşanan bu yükselişleri dikkatle takip ettiğimizde özellikle Avrupa’dan gelen olumlu haberlerin etkisi ve bu netice de Euro’nun diğer para birimlerine karşı değerlendiği görülmektedir. Ancak bu durum daha ileriye gitmedi. Şimdilerde ise güzel haberlere rağmen parite çok fazla çıkış gerçekleştirmemektedir. Geride bıraktığımız hafta Yunanistan takas oranının %95 beklentisi ile fiyatlanan piyasalar oranın %85,8 çıkması ile daha fazla yükseliş gerçekleştiremedi. Özellikle %95 bekleyenlerin beklenenden az oran çıkması neticesinde hayal kırıklığına uğrayanlar ABD’den gelen olumlu istihdam haberiyle parite de düşüşe destek oldular. Teknik dışında tüm temel faktörleri yukarıda sizlerle paylaştıktan sonra şimdi de teknik olarak paritenin son durumu hakkında bilgi vermek istiyoruz. EUR/USD paritesi 1,3485 seviyesinden başlattığı satıcılı seyri 1,30**’lu seviyelerde sonlandırmakta ve tekrar yukarı yönlü hareketine devam etmektedir. Gerek haftalık gerekse günlük yazmış olduğumuz analizlerde sizlere EUR/USD paritesinin uzun vadeli düşüş beklentisi içerisinde olduğumuzu paylaşmıştık. Genel olarak EUR/USD paritesi 1,35 seviyesinin altında kalmayı sürdürdüğü durumda yeniden 2012 dip noktası olan 1,2620 seviyesine kadar gerileyecek ve hatta bu desteği kırıp 1,20 seviyesine kadar düşmesi gerekmektedir. Bunun öncesinde öncelikle geçmesi gereken kritik destekler 1,3020 ve 1,2850 seviyeleridir. Özellikle paritenin 1,3000 seviyesi üzerinde tutunma çabası parite de kısmi olarak yukarı yönlü atağın oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden de satış baskısının oluşabilmesi için 1,30 seviyesi altında günlük kapanış gerçekleştirmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda satış baskınlığı teyitleşecektir. Eğer Bernanke şu aralar 3. Tur tahvil programı ile ilgili herhangi bir açıklama yapmazsa güçlü dolar seyrine devam edecektir ve paritedeki düşüşler devam edecektir. Ancak eğer Bernanke 3. Tur tahvil programı ile ilgili olumlu bir açıklama yapar ve bu adımları atacağız tarzında bir konuşma gerçekleşirse bu seferde parite de sert yükselişler gerçekleşebilir. Çünkü bu tutum Dolar’ı güçsüzlendirecektir.

ALTIN

Sarı maden geride bıraktığımız hafta yaşadığı kar realizasyonları neticesinde bazı yatırımcıları tedirgin ederken bazılarının ise ciddi kazanç elde etmelerine neden oldu. Sarı maden için 1800-1810 dolar seviyelerinin çok kritik bir seviye olduğunu ve bu seviyenin geçilmesi ile yeni bir dönemin başlayacağından hem haftaya bakış hem de günlük analizlerimizde sizlere bahsetmiştik. Nitekim sarı maden 1800 direncinden başlattığı atak ile 1662 seviyesine kadar geriledi. Şuanda da 1705 dolar seviyesinde hareket eden sarı maden de kısa vadeli satış baskısı devam etse de uzun vadeli hala daha yükseliş baskısı devam etmektedir. Uzun vadeli yükseliş baskısının sonlanabilmesi için sarı madenin 1550 dolar desteğini kırması gerekmektedir. Bu yüzden de 1550 dolar üzerinde yükselişlerin devam etmesini ve 2011 yılı zirve seviyesi olan 1920 dolar seviyesinin hedefleneceğini belirtebiliriz. Kısa vadeli ise 1662 dolar desteği satışların devamlılığı için önemlidir. Eğer sarı maden 1662 dolar desteğini kırabilirse düşüşlerin kanal içi devamlılığı söz konusudur ve altın 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1630 dolar seviyesine kadar geri çekilmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden özellikle bu hafta yaşanılacak geri çekilmelere dikkat etmeliyiz. Kısa yâda uzun vade işlem seçeneğini düşünen yatırımcılar ise kısa vadeli düşüşlerden yararlanacağı gibi yaşanılacak olası düşüşleri kademeli bir şekilde alım fırsatı olarak görerek uzun vadeli işlemlerden de yararlanabilir.

PETROL

İran’ın Avrupa ülkelerine petrol satışını yasaklama düşüncesi, Suudi Arabistan çıkan yangın haberi petrol fiyatlarının 2008 yılından itibaren hareket ettiği kanalın dışına çıkmasına neden oldu. Siyah inci 110 dolar seviyesinden başlattığı satıcılı seyrine geride bıraktığımız hafta 104,34 ile son vermiş ve bu düşüşten sonra yükselmeye çalışmıştır. Şuanda da 106,60 dolar seviyesinde hareket etmektedir. Siyah inci için uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini ve bu nedenle de yaşanılacak olası tepki satışlarının alım fırsatı olduğunu söyleyebiliriz. 100 dolar seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe siyah incinin yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini ve daha önce test edip geçilmeyen 110 dolar seviyesini geçmesinin güçlü bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz. 110 direncinin geçilmesi ile 114 ve 120 dolar seviyeleri hedefleneceği gibi 100 dolar desteğinin altına düşmesi durumunda 50 ve 200 günlük üssel hareketli ortalamalara kadar geri çekilmesi beklenilmektedir. ( 50 günlük üssel hareketli ortalama 95,86 ve 200 günlük üssel hareketli ortalama 84,82 dolar olarak belirlenmiştir.)

 

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu