VOB Analiz,VOB Al-Sat Tahminleri

04 Haziran 2012 Gün İçi Piyasa Özeti

Piyasa Özeti
Bu hafta Piyasalara Tarım Dışı İstihdam verisi değişikliği verisinin etkisiyle başladık. Son dört aydır ard arda gerileyen istihdam talepleri Avrupa’daki sıkıntının bütün Küresel Piyasalara sıçraması durumu, endişenin büyümesine sebep olmuş durumda. Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden olası çıkışından ve İspanya’da finans sektörünün daha da kötüleşmesinden endişe duyulmasının ardından İspanya Başbakan Mariano Rajoy’un, Avrupa’da, bölge bankalarının yeniden sermayelendirilmesinin merkezileştirilmiş sistem dahilinde, “bankacılık birliği” şeklinde çözümüne yönelik bulunduğu çağrıya bugün Almanya’dan cevap geldi. Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in sözcüsü, İspanya’nın, eğer ihtiyaç duyarsa, nereden yardım atayacağını bildiğini söyleyerek, Başbakan Mariano Rajoy’un, Almanya’nın borç krizinin çözümüne yönelik yeni fikirleri değerlendirmesi yönündeki çağrısında yolu kesmiş oldu. Euro Bölgesi’nde işsizlik oranının rekor seviyeye yükselmesi, imalat sanayi üretiminin Mayıs ayı ile birlikte on ay üst üste daralması ve para biriminin dolar karşısında son iki yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, Amerka’dan Tarımdışı İstihdam Talepleri verisinin beklenen seviyenin çok altında gelmesi piyasalarda endişelerin bugün de devam etmesini sağladı. Bize baktığımız zaman ise Merkez Bankası bugün İstisnai Gün ilan etti. Açıklanan Enflasyon Rakamları ve istisnai gün etkisinin birleşmesi ile TL, dolara karşı değer kazanmış durumda. Gece açılışta 1.8581 seviyesinde başlayan USDTRY, 1.8477 seviyelerine kadar gevşemiş durumda. Günün geri kalan kısımlarında beklenen bir açıklama bulunmuyor. Mevcut yönlerin devamının yaşanacağı bir akşam olmasını bekliyoruz.

Euro Dolar
Avrupa’da liderlerin bölgeden kriz ortamından nasıl kurtulacaklarını konusunda hala bir fikir birliğine varamamış olması küresel büyümeyi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ancak cuma günü Amerika’dan gelen Tarım Dışı İstihdam Değişikliği verisinin beklenen seviyeden çok aşağıda gelmesiyle Euro karşısında değer kaybeden dolar, paritede yukarı yönde bir güç oluşmasına sebep olmuş durumda. Cuma günü haber saatinde 1.2334 seviyesinde olan parite, haberin etkisiyle Cuma günü başlayan yükselişini hala devam ettiriyor. 1.2475 direncinin kıran parite için şuan fiyat 1.2490 seviyelerinde. Bu seviyeden devam eden alımların göreceği seviye 1.2535 olabilir.

Pound Dolar
Avrupa’daki sıkıntılı durumun etkisiyle pound tarafındaki güçsüzlük, Doların değer kazanmasıyla birleşince uzun dönemdir satış kanalında bir parite izlememize sebep olmuş durumda. Cuma günü ABD’den gelen olumsuz verinin etkisiyle 1.5276 seviyesinden bir düzeltme hareketi başlamış durumda. 1.5355 seviyesinin üzerinde olan parite, bu seviyenin üzerinde güç toplayabilirse 1.5415 direncinin aşılaması durumunda yukarı yönde devam edebilir. Bu seviyeden başlayan yükselişin 1.5440 seviyesine kadar devamı mümkün görünüyor. 1.5355 seviyesinin aşağı yönde kırılması durumunda ise 1.5270 seviyesine kadar satışın devamını görebiliriz.

DolarYen
USDJPY 78.00 desteğinin üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Şuan 78.00 – 78.40 bandına sıkışmış olan parite için 78.35 direncinin önemi büyük görünüyor. Bu seviyenin aşılması durumunda 78.70 seviyesine kadar bir yükseliş bekliyoruz. 78.00 seviyesinin altında satışların devamında ise 77.70 seviyesine kadar satışın devamını görebiliriz.

Altın
Altının Cuma gününden başlayan yükselişi, şuan dinlenme aşamasına geçmiş görünüyor. ABD’den gelen olumsuz verinin altında yukarı bir yön oluşturmasının ardından bugün 1615 seviyesinin üzerinde yatay bir görüntü oluşturmuş durumda. Bütün gün 1615 – 1625 bandında devam eden altın için şuan fiyat 1614 seviyelerinde. Bu seviyenin aşağı yönde hacimli bir şekilde kırılması 1605 seviyelerinin görmemize sebep olabilir. Ara destek olan 1609 ün kırılmasıyla 1605 seviyelerini görebiliriz. Ancak esas önemli olan 1600 seviyenin altına inilip inilmeyeceği. Yukarı yönde ise 1630 ile hedef seviyemiz olmakla birlikte, 1630 un aşılamasıyla 1645 seviyelerinin hedefleneceğini söyleyebiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş:
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • email
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • Add to favorites

Yorum Bırakın

Etiket Bulutu